Can the current conservation policies and practices in Glasgow be considered as a legacy of Patrick Geddes?
Glasgow'da halihazırdaki koruma politikaları ve pratikleri Patrick Geddes'in bir mirası olarak değerlendirilebilir mi ?
  1. Tez No: 917907
  2. Yazar: FURKAN ÇAĞATAY KAYNAR
  3. Danışmanlar: DR. CRİSTİNA GONZALEZ-LONGO
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: University of Strathclyde
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimari Restorasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Glasgow, Birleşik Krallık'ın en önemli şehirlerinden biri ve İskoçya'nın en kalabalık şehri olarak, zengin bir tarihi geçmişe sahiptir. Şehir genelinde bulunan çeşitli dönemlerden önemli mimari eserler Glasgow'un tarihi önemini kanıtlar. Yıllar içinde denizcilik ve sanayi faaliyetlerinden kaynaklanan göç dalgalarına tanıklık eden Glasgow, son zamanlarda özellikle eğitim odaklı göçlerden kaynaklanan nüfus artışını deneyimlemektedir. Glasgow şehri, her bireyi, toplumsal statü, meslek, yaş veya cinsiyet ayrımı gözetmeksizin, sokaklarını sorgulamaya ve keşfetmeye teşvik eden bir atmosferi yaymaktadır. Bu noktada şehrin en eski yerleşim yeri olan High Street bölgesini düzenli olarak ziyaret eden bir öğrencinin araştırmaya yönelik dürtülenmesi bu atmosferin bir örneğidir. Glasgow, son derece değerli bir mimari mirasa sahiptir. Şehir genelinde bireysel bina koruma girişimleri yaygın olsa da, uygun değerlendirmenin sağlanması için kapsamlı bir kentsel koruma yaklaşımını benimsemek ve ilgili soruları sormak önemlidir. Bu bağlamda, Edinburgh tarihinde önemli bir figür olan Patrick Geddes'in kentsel planlama ve koruma prensipleri, kentsel ölçekte koruma ile ilgilenirken doğru kavramları elde etmek için değerli bir örnek olabilir. Kariyerinin ilk yıllarına biyolog olarak başlayan ve Edinburgh özelinde çok sayıda çalışmaya sahip olan Patrick Geddes, birçok konu, kişi ve şehir üzerinde büyük etki yapan öncü bir kentsel planlamacıydı. Kentsel planlama ve koruma hakkındaki düşüncelerinin başta İskoçya olmak üzere tüm coğrafyaları etkileyebilecek olması şüphesiz beklenilebilecek bir durumdur. Bu nedenle, bu çalışmanın önemli bir yönü, Glasgow'un mevcut koruma yaklaşımlarının ve politikalarının Geddes'in çalışmasının bir mirası olarak kabul edilip edilemeyeceğini incelemek olacaktır. Geddes'in Edinburgh'daki katkıları ile Glasgow'un mevcut koruma uygulamaları arasında paralelliklerin araştırılması, bu araştırmanın odaklarından biri olacaktır
Özet (Çeviri)
Glasgow, one of the United Kingdom's most significant cities and the most populous in Scotland, boasts a rich historical background. Important architectural works from various periods are found throughout the city, a testament to its historical significance. Over the years, Glasgow has witnessed a surge in immigration due to maritime and industrial activities, and in recent times, it has experienced population growth primarily driven by educational opportunities. The city of Glasgow exudes an atmosphere that encourages every individual, regardless of social status, occupation, age, or gender, to question and explore its streets. For instance, an architecture student regularly passing by the medieval structures of Glasgow Cathedral and Provand's Lordship on High Street, one of the city's oldest residential areas, cannot help but be intrigued and compelled to seek answers. This curiosity often leads to research and knowledgeseeking, making the preservation efforts for High Street comparable to those dedicated to safeguarding the two medieval buildings. Glasgow possesses an immensely valuable urban and architectural heritage. While individual building protection initiatives are prevalent throughout the city, it is crucial to adopt a comprehensive urban conservation approach and pose relevant questions to ensure appropriate evaluation of the concepts involved. In this regard, the urban planning and conservation principles of Patrick Geddes, a significant figure in Edinburgh's history, can serve as a valuable precedent to obtain the correct concepts when dealing with conservation on a city-wide scale. Originally a biologist, Patrick Geddes was a pioneering urban planner whose forward-thinking ideas and work inspired numerous subjects, individuals, and cities, especially in Edinburgh. Hence, an essential aspect of the study will explore whether Glasgow's current conservation approaches and policies can be considered a legacy of Geddes' work. Drawing parallels between Geddes' contributions in Edinburgh and Glasgow's current conservation practices will be a central focus of this investigation.