Muğla tarihi kent merkezi geleneksel konut dokusu ve koruma sorunları
The traditional residential fabric and conservation issues of the historical city center of Muğla
  1. Tez No: 917909
  2. Yazar: SELİN DEMİREL KARACASULU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF ÖRNEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kentsel Koruma ve Planlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Günümüzde sürekli gelişen teknoloji yaşam şeklimizi doğrudan etkilerken, fiziksel çevremizi de buna bağlı olarak dönüştürmemizi zorunlu kılar. Modern kentlerde bu değişim olağan seyrinde ilerleyebiliyorken, koruma altına alınan geleneksel yerleşimlerde çağdaş yaşam koşullarının geleneksel dokulara entegrasyonunda çok büyük zorluklarla karşılaşılmaktadır. Muğla geleneksel kent dokusunda yer alan yapıların çoğunluğunu sivil mimarlık örneği olan konut işlevli yapılar oluşturmaktadır. Koruma çalışmalarının Türkiye şartlarında yapılan en erken örneklerinden biri olan Muğla geleneksel kent dokusu özgün işlevine uygun olarak yaşamaya devam etmektedir. Döneminin ihtiyaçları doğrultusunda döneminin teknolojisinin elverdiği ölçüde yapılaşma gösteren geleneksel kentlerde yaşam koşullarındaki değişime bağlı olarak ortaya çıkan yeni ihtiyaçlar, kullanıcının yapıya müdahalesini zorunlu kılmaktadır. Bu müdahaleler, mevcut koruma mevzuatının yaptırımları altında düşük gelirli kullanıcı profiline sahip kent dokusunda denetimsiz ve bilinçsizce yapılmaktadır. Bu da geleneksel konut dokusunda koruma sorunlarına yol açmaktadır. Günümüze kadar yaşayarak korunagelmiş geleneksel kent dokusuna çağdaş yaşam koşullarının kullanıcının ihtiyaçlarının göz önünde bulundurularak kontrollü ve bilinçli olarak entegrasyonunun sağlanması, geleneksel kent dokusunun özgün değerlerinin korunması ve sürdürülebilir olması açısından büyük önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
Today's constantly evolving technology directly affects our way of life, it also requires us to transform our physical environment accordingly. While this change can proceed in the usual course in modern cities, in the traditional settlements that are under protection, there are great difficulties in the integration of contemporary living conditions into traditional patterns. Most of the buildings in the traditional city pattern of Muğla constitute are residential buildings which are examples of civil architecture. One of the earliest examples of conservation work carried out in conditions of Turkey, traditional city pattern of Muğla continues to live according to its original function. According to the needs of the period, the new needs that arise due to the change in living conditions in the traditional cities, which are structured to the extent allowed by the technology of the period, necessitate the intervention of the user to the structure. These interventions are carried out uncontrolled and unconsciously in urban patterns with a low income user profile under the sanctions of the existing protection legislation. This also leads to conservation issues within the traditional residential fabric. Providing the controlled and conscious integration of the traditional city pattern, which has been preserved by living up to the present day, considering the needs of the user, is of great importance in terms of preserving and sustaining the original values of the traditional city pattern.