Ratlarda doksorubisin ile oluşturulan kardiyotoksisite üzerine incir (Ficus carica) çekirdeği yağının etkisi
Effect of fig (Ficus carica) seed oil on doxorubicin-induced cardiotoxicity in rats.
  1. Tez No: 917940
  2. Yazar: ARAFAT ŞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HANDAN MERT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Veteriner Hekimliği, Biochemistry, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Veteriner Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
.Doksorubisin (DOX), yaygın olarak kullanılan anti-tümör ilaçlardan biridir ve yan etkileri arasında kardiyotoksisite yer almaktadır. Bu çalışmanın amacı; antioksidan ve antiinflatuar özelliklerinin olduğu bildirilen incir çekirdeği yağının (İÇY) ratlarda DOX ile oluşturulan kardiyotoksisitede olası koruyucu etkilerini incelemektir. Bu amaçla 32 adet rat kullanıldı ve ratlar rastgele her biri 8 rattan oluşan 4 gruba ayrıldı: Kontrol grubu, İÇY grubu, DOX grubu, İÇY+DOX grubu.14 gün olan deneme sonunda kan örnekleri alındı, kalp histopatolojik değerlendirme için çıkarıldı. Ratların serumunda CK-MB, AST, LDH aktiviteleri ile trigliserit, total kolesterol ve HDL düzeyleri otoanalizörde, MDA, AOPP, GSH, TNF- alfa ve IL-6 analizleri ise uygun rat kitleri kullanılarak ELISA'da yapıldı. LDL seviyeleri formülle hesaplandı. Ayrıca kalp dokusu histopatolojik olarak incelendi. DOX grubundaki ratlara ait kalp dokularının histopatolojik incelenmesinde, kardiyak miyositlerde şiddetli düzeyde hyalin dejenerasyonu, nekroz, interstisyel aralıklarda ödem ve interstisyel damarlarda şiddetli düzeyde hiperemi belirlendi. İÇY+DOX grubunda ise kardiyak miyositlerde hafif düzeyde dejenerasyon ve damarlarda hiperemi saptanırken, nekroz hiç görülmedi.
Özet (Çeviri)
Doxorubicin (DOX) is one of the widely used antitumor drugs and its side effects include cardiotoxicity. The aim of this study was to investigate the possible protective effects of fig seed oil (FSO),which is reported to have antioxidant and anti-inflammatory properties, on DOX-induced cardiotoxicity in rats. For this purpose, 32 rats were used and the rats were randomly divided into 4 groups, each consisting of 8 rats: Control group, FSO group, DOX group, FSO+DOX group. At the end of the 14-day trial, blood samples were taken and the heart was removed for histopathological evaluation. CK-MB, AST, LDH activities and triglyceride, total cholesterol and HDL levels in the serum of rats were performed using an autoanalyzer, and MDA, AOPP, GSH, TNF-alpha and IL-6 analyses were performed using ELISA using appropriate rat kits. LDL levels were calculated with the formula. In addition, heart tissue was examined histopathologically. In the histopathological examination of heart tissues of rats in the DOX group, severe hyaline degeneration, necrosis, edema in the interstitial spaces and severe hyperemia in the interstitial vessels were detected in cardiac myocytes. In the FSO+DOX group, mild degeneration in cardiac myocytes and hyperemia in the vessels were detected, but no necrosis was observed.