Taksan ve platin bazlı kemoterapi alan hastalarda ev tabanlı yürüyüş programının periferal nöropati, yorgunluk ve yaşam kalitesine etkisi
Effect of home-based walking program on peripheral neuropathy, fatigue and quality of life in patients receiving taxane and platinum-based chemotherapy
- Tez No: 917939
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA ARIKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
Amaç: Bu çalışma taksan ve platin bazlı kemoterapi alan hastalarda ev tabanlı yürüyüş programının periferal nöropati, yorgunluk ve yaşam kalitesine etkisini değerlendirmek amacıyla yapıldı. Yöntem: Araştırma tek kör (katılımcı) randomize kontrollü deneysel çalışma deseni ile yapıldı. Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Ayaktan Kemoterapi Ünitesinde 15 Eylül 2023-30 Ağustos 2024 tarihleri arasında yürütüldü. Araştırma ilk kez taksan ve/veya platin bazlı kemoterapi alan, dahil edilme ölçütlerini karşılayan 44'ü girişim, 44'ü kontrol grubu olmak üzere 88 katılımcı ile tamamlandı. Girişim grubuna sekiz haftalık“Ev Tabanlı Yürüyüş Programı”uygulandı. Kontrol grubuna“Sağlık Bakanlığı Fiziksel Aktivite Rehberi”verilerek bilgilendirme yapıldı, kliniğin standart bakımı uygulandı. Veriler,“Hasta Tanıtım Formu”,“Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi (Kısa Form- IPOQ)”,“NCI-CTCAE v5.0 Toksisite Kriterleri”,“EORTC QLQ-CIPN20”,“Kanser Yorgunluk Ölçeği”ve“EORTC QLQ-C30 Yaşam Kalitesi Ölçeği”kullanılarak toplandı.
Özet (Çeviri)
Objective: The study aims to evaluate the effect of home-based walking program on peripheral neuropathy, fatigue and quality of life in patients receiving taxane and platinum-based chemotherapy. Method: The study was conducted with a single-blind (participant) randomized controlled experimental study design. It was conducted at Akdeniz University Hospital“Outpatient Chemotherapy Unit”between September 15, 2023 and August 30, 2024. The study was completed with 88 participants, 44 in the intervention group and 44 in the control group, who met the inclusion criteria and received taxane and/or platinum-based chemotherapy for the first time. The intervention group was applied an eight-week“Home-Based Walking Program”. The control group was informed by giving the“Ministry of Health Physical Activity Guidelines”and the standard care of the clinic was applied. Data were collected using the“Patient Identification Form”,“International Physical Activity Questionnaire (IPAQ- Short Form)”,“National Cancer Institute (NCI) -CTCAE v5.0 Toxicity Criteria”,“EORTC QLQ-CIPN20”,“Cancer Fatigue Scale”and "EORTC QLQ-C30 (Quality of Life Scale).