Sigara içen bireylerde cinsel perhiz süresinin spermatozoon parametrelerine etkisi
The effect of sexual abstinence duration on spermatozoon parameters in smokers
- Tez No: 917965
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVİM AYDIN, PROF. DR. İSKENDER SİNAN ÖZKAVUKCU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Spermatogenez ve spermiyogenezden ejakülasyona kadar geçen süreçte testis, epididimis, vasdeferens ve yardımcı üreme bezleri fonksiyon görmektedir. Bu aşamalarda spermatozoonların maruz kalacağı toksik ajanlar spermatozoonların kalitesini etkileyerek, fertilizasyon, embriyo kalitesi, gebelik ve doğan yavrunun sağlık durumu gibi parametreleri olumsuz yönde değiştirebilmektedir. Bu etkileşim en çarpıcı şekilde spermatozoonların epididimisteki depolanma sürecinde meydana gelmektedir. Mortalite ve morbidite etiyolojisinde ilk sıralarda yer alan sigara tüketimi; vücutta reaktif oksijen radikalleri (ROR) başta olmak üzere çok çeşitli toksik ajanın aşırı üretimine sebep olmaktadır. Aynı zamanda sigara tüketiminin üremeye yardımcı tekniklerin (ÜYTE) başarı oranları üzerine etkisi de yoğun olarak araştırılmaktadır. Bu çalışmada ağır sigara tüketimi olan erkeklerde kısa cinsel perhiz (absinens) süresinin, spermatozoonların epididimisteki ROR maruziyetini azaltıp, semen parametreleri, sperm kromatin bütünlüğü ve sperm DNA fragmantasyonu üzerine muhtemel olumlu etkileri kontrol gruplarıyla karşılaştırılarak araştırılmıştır. Gereç ve yöntemler: Ağır sigara içicisi (≥20 adet) ve sigara içmeyen, spermatozoon konsantrasyonları >15 milyon/ml olan gönüllülerden 1 ve 7 günlük cinsel perhiz sonrası, semen örnekleri mastürbasyon yöntemiyle toplandı. Likefaksiyonu takiben spermatozoon konsantrasyonu (Neubauer hemositometresiyle), motilitesi (bilgisayar yardımlı sperm analiziyle), morfolojisi (Diff-Quick boyasıyla), persiste histon (anilin blue boyasıyla) ve canlılık (eosin nigrosin boyasıyla) oranları değerlendirildi. Akım sitometri yöntemiyle, DNA fragmantasyon (TUNEL işaretleme) oranları ve hücre içi ROR düzeyleri (DCFDA boyama) belirlendi. Ayrıca santrifüj sonrası elde edilen seminal plazmadaki malondialdehit (MDA) düzeyleri spektrofotometrik olarak ölçüldü. Bulgular: Tüm gruplarda semen hacmi cinsel perhiz süresiyle doğru orantılı olarak anlamlı şekilde artmıştır. Sigara içen ve içmeyen gönüllülerde konsantrasyon, motilite, morfoloji, persiste histon, canlılık, DNA fragmantasyonu, hücre içi ROR düzeyleri arasında anlamlı bir fark izlenmedi. Cinsel perhiz sürelerinin bu parametreler üzerinde anlamlı bir değişikliğe yol açmadığı tespit edildi. Sigara içmeyen grupta uzun cinsel perhiz süreleri sonrasında seminal plazma MDA düzeyleri anlamlı olarak yüksek bulundu. Sonuç: Dünya Sağlık Örgütü tarafından semen analizi için başvuran erkeklerin 2 ila 7 gün arasında cinsel perhiz uygulamaları önerilmektedir. Çalışmamızda elde edilen bulgular ışığında, önerilen bu sürelerin optimal olduğu, ağır sigara tüketimine rağmen semen parametrelerinin, DNA fragmantasyon oranlarının ve kromatin paketlenme düzeylerinin etkilenmediği sonucuna varılmıştır. Bulgularımız literatürdeki benzer çalışmalarla uyum göstermekle birlikte, klinik verilerin de değerlendirildiği ve anormal semen parametreleri bulunan hastaların dahil edildiği çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır. Çalışmamız sonucu ağır sigara içicisi bireyler ile sigara içmeyen bireyler arasında; kısa ve uzun cinsel perhiz sonrasının semen kalitesi üzerine etkilerinin istatistiksel olarak anlamlı farklılık oluşturmamasına rağmen, sigara içimi eksojen ROR kaynağı olması nedeniyle normal veya patolojik semen analizi ile vaka sayılarının artırılarak ileri çalışmaların yapılmasına ihtiyaç bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The testis, epididymis, vas deferens and accessory reproductive glands function in the process from spermatogenesis and spermiogenesis to ejaculation. Toxic agents to which spermatozoa may be exposed at these stages may affect the quality of spermatozoa and negatively affect parameters such as fertilization, embryo quality, pregnancy and the health status of the offspring. This interaction occurs most dramatically during the storage of spermatozoa in the epididymis. Smoking, which ranks among the first in the etiology of mortality and morbidity, causes excessive production of a wide variety of toxic agents, especially reactive oxygen radicals (RORs) in the body. At the same time, the effect of smoking on the success rates of assisted reproductive techniques (ART) has been extensively investigated. In this study, we investigated the possible positive effects of a short absinence period on semen parameters, sperm chromatin integrity and sperm DNA fragmentation by reducing ROR exposure of spermatozoa in the epididymis in heavy smokers compared to control groups. Materials and methods: Semen samples were collected by masturbation from heavy smokers (≥20 units) and non-smokers with spermatozoon concentrations >15 million/ml after 7 and 1 days of sexual abstinence. Following liquefaction, spermatozoon concentration (Neubauer hemocytometer), motility (computer assisted sperm analysis), morphology (Diff-Quick stain), persistent histone (aniline blue stain) and viability (eosin nigrosin stain) were evaluated. DNA fragmentation (TUNEL labeling) rates and intracellular ROR levels (DCFDA staining) were determined by flow cytometry. In addition, malondialdehyde (MDA) levels in seminal plasma obtained after centrifugation were measured spectrophotometrically. Results: In all groups, semen volume and total spermatozoon count increased significantly in direct proportion to the duration of sexual abstinence. There was no significant difference in concentration, motility, morphology, persistent histone, viability, DNA fragmentation, intracellular ROR levels between smokers and non-smokers. It was determined that the duration of sexual abstinence did not cause a significant change on these parameters. In the non-smoking group, seminal plasma MDA levels were found to be significantly higher after long periods of sexual abstinence. Conclusion: The World Health Organization (WHO) recommends that men undergoing semen analysis observe a sexual abstinence period of 2 to 7 days. Based on the findings of our study, it has been concluded that this recommended duration is optimal, as semen parameters, DNA fragmentation rates, and chromatin packaging levels remain unaffected despite heavy smoking. Our results are consistent with similar studies in the literature; however, further research is needed, incorporating clinical data and including patients with abnormal semen parameters. As a result of our study, although there was no statistically significant difference between heavy smokers and non-smokers in terms of the effects of short and long sexual abstinence periods on semen quality, further studies with a larger sample size are required. This necessity arises from the fact that smoking serves as an exogenous source of reactive oxygen species (ROS), which may influence semen analysis outcomes in both normal and pathological cases.