Tarihi sanat eserleri bize neler söylüyor konusunun interaktif eğitim yöntemiyle öğretiminin 8. sınıf öğrencilerinin başarı düzeylerine etkisi
The effect of teaching the subject 'historical works of art tell us be' with interactive education method on the achievement level of 8th grade students
  1. Tez No: 918064
  2. Yazar: ESRA BATAĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL ADAR CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu araştırma, görsel medya araçlarından biri olan dijital eğitim içeriklerinin, öğrencilerin kalıcı ve etkili öğrenme süreçlerine olan etkisini artırma ve öğretmenlerin materyal kullanımının öğrenci başarısı ile eğitim kalitesine katkısını ortaya koyma amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma bölgesi olarak Niğde ili Alay Şehit Oktay Önder İlköğretim Okulu seçilmiştir. Araştırmada, 8. sınıf öğrencileri arasından Şehit Oktay Önder İlköğretim Okulu 8/A sınıfından 20 öğrenci deney grubu, 8/B sınıfından 20 öğrenci ise kontrol grubu olarak belirlenmiş ve toplamda 40 kişilik bir örneklem oluşturulmuştur. Araştırma bu örneklem üzerinde yürütülmüştür.“Tarihi Eserler Bize Neler Söylüyor”konusuna yönelik bir dijital içerik hazırlanmış ve bu içerik deney grubuna izletilmiştir. Kontrol grubuna ise aynı konu geleneksel anlatım yöntemiyle işlenmiştir. Her iki gruba da veri toplama amacıyla 25 sorudan oluşan bir anket formu uygulanmıştır. Araştırma kapsamında elde edilen veriler, t-testi yöntemiyle analiz edilerek değerlendirilmiş ve sonuçlar ayrıntılı tablolar halinde sunulmuştur. Araştırma sonuçlarına göre, 8. sınıf“Tarihi sanat eserleri bize neler söylüyor?”etkinliğinin interaktif yöntemlerle öğretilmesinin öğrencilerin derse katılımını artırdığı, öğrenme süreçlerini hızlandırdığı, pekiştirme yöntemleriyle öğrenmeyi daha kalıcı hale getirdiği, ilgi ve merak uyandırarak öğrenme ve araştırma isteğini güçlendirdiği ve başarı seviyelerini olumlu yönde etkilediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
His research was conducted to increase the impact of digital educational content, one of the visual media tools, on students' permanent and effective learning processes and to reveal the contribution of teachers' use of materials to student achievement and educational quality. Alay Şehit Oktay Önder Primary School in Niğde province was selected as the research area. In the study, 20 students from Şehit Oktay Önder Elementary School 8th grade 8/A class were selected as the experimental group and 20 students from 8/B class were selected as the control group and a total sample of 40 students was formed. The research was conducted on this sample. A digital content was prepared for the topic“What Historical Artifacts Tell Us”and this content was shown to the experimental group. The same subject was taught to the control group with the traditional lecture method. A questionnaire form consisting of 25 questions was applied to both groups for data collection. The data obtained within the scope of the research were analyzed and evaluated by t-test method and the results were presented in detailed tables. According to the results of the research, it was determined that teaching the 8th grade“What do historical artworks tell us?”activity with interactive methods increased students' participation in the lesson, accelerated their learning process, made learning more permanent with reinforcement methods, strengthened their desire to learn and research by arousing interest and curiosity, and positively affected their achievement levels.