أوقاف الأويغور في مكة المكرمة والمدينة المنورة وآثارها الاقتصادية على أهلها
Mekke ve Medine'deki Uygur vakıfları ve Uygur halkı üzerindeki iktisadi etkileri
- Tez No: 918065
- Danışmanlar: PROF. DR. HEYTEM HAZNE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2023
- Dil: Arapça
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 246
Özet
Mekke ve Medine'deki Uygur Vakıfları, Uygurların ülkeleri dışında yaptıkları en önemli hayırlı işlerden biridir. Bu vakıflar, Uygurların eğitim, sosyal dayanışma vb. alanlardaki türlü ihtiyaçlarını karşılama amaçlı ekonomik kaynağı olmakla beraber, onların çeşitli masraflarını karşılayarak ekonomik yükünü hafifletmede önemli bir unsurdur. Bu çalışmada, söz konusu vakıflar tanıtılmakla birlikte, onların Uygurlar üzerindeki ekonomik etkileri; yıkım, vasıflarının değiştirilmesi, sermaye birikimleri, çok eskirimesi sebebiyle kullaılamayacak hale gelmesi ve yatırım gibi, kuruluşundan beri uğradığı değişim ve yeniliklerle beraber, Uygurların onlardan istifade etmesini etkileyen faktörler üzerinde durulmuştur. Ardından söz konusu yeniliklerin şeriat ahkamlarına uygun olup olmadığı, vakıfların şeriatta belirlenen kıstaslara uygun şekilde idare edilip edilmediği gibi konular incelenmiştir. Çalışma boyunca nicel ve nitel metoda başvurularak, vakıf ahkamları fıkhın ana kaynaklarından alındı; vesikalara erişmek, mülakatlar ve saha araştırmaları yapmak gibi yollarla söz konusu vakıflar hakkında malumatlar elde edildi. Yeri geldiğinde Uygur vakıflarıyla ilgili bazı fıkhî ahkamlara değinildi. Ardından Mekke ve Medine'de Uygurların otuz beş vakfı olduğu tespit edilerek, söz konusu vakıfların vakfedicileri, coğrafî konumları, vakıf şartları ve onların Uygurlar üzerindeki ekonomik etkileri üzerinde duruldu. Daha sonra söz konusu vakıflar,“yıkılan vakıflar”ve“yatırım amaçlı olarak değiştirilen vakıflar”şeklinde kategorilere ayırarak, bunların, vakfın şeri ahkamlarına uygun olup olmadığı açısından tartışıldı. Ardından Uygurların söz konusu vakıflardan ne derecede yararlanabildiği konusu incelendikten sonra, Uygurların o vakıflardan layıkıyla yararlanamadığı sonucuna varıldı ve bunun nedenleri ortaya konulmaya çalışıldı. Son olarak vakıf mesullerinin, bu konudaki sorumluluklarını layıkıyla yerine getirip getirmedikleri konusu tartışıldı ve değerlendirildi. Bu çerçevede bazı mesullerin, sorumluluklarını layıkıyla yerine getirdikleri, bazılarının ise vazifelerini ihmal ederek, halel getirdikleri tespit edildi ve onların ihmal ettiği noktalar gösterilmeye çalışıldı. Ancak bazı vakıf mesullerinin, sorumluluklarını yerine getirip getirmediği konusunda yeterli malumat elde edilemedi ve bunun sebepleri de ortaya konuldu.
Özet (Çeviri)
The Uyghur endowments in Mecca and Medina are among the most important contributions made by the Uyghurs outside their homeland. They serve as a significant economic resource for financing various areas of Uyghur life, such as education, social solidarity, and others. They also play an important role in alleviating their economic burden by diversifying their sources of income. In this study, the aforementioned endowments are introduced, and their economic impact on the Uyghurs is examined, considering factors such as destruction, changes in qualifications, accumulation of capital, rendering them unusable due to extensive wear and tear, and investment. The study also focuses on the changes and innovations that these endowments have undergone since their establishment and the factors that affect the Uyghurs' benefit from them. Furthermore, the compliance of these endowments with the principles of Sharia law and the proper administration of the endowments in accordance with the criteria set by Sharia are examined. Throughout the study, a combination of quantitative and qualitative methods is employed. The endowment laws are derived from the main sources of Islamic jurisprudence, and access to endowment documents is obtained. Additionally, interviews and field research are conducted to gather information about these endowments. Whenever relevant, some jurisprudential rulings related to Uyghur endowments are also addressed. Subsequently, it is determined that there are thirty-five Uyghur endowments in Mecca and Medina. The study delves into the founders, geographical locations, endowment conditions, and economic impact of these endowments on the Uyghurs. The endowments are then categorized as“destroyed endowments”and“endowments transformed for investment purposes,”and their compliance with the principles of Sharia law is discussed. After examining the extent to which the Uyghurs have been able to benefit from these endowments, it is concluded that they have not been able to fully benefit from them, and the reasons behind this are elucidated. Lastly, the performance of the endowment supervisors and their responsibilities are discussed and evaluated. Some supervisors are found to have fulfilled their responsibilities adequately, while others have neglected their duties, resulting in deficiencies. The shortcomings of the latter group are highlighted. However, in some cases, the obtained information about the performance of certain supervisors is not enough, and the reasons for this are also explained.