Uzamsal indeks yapılarının sorgu verimi üzerindeki etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of spatial index structures on query efficiency
- Tez No: 918107
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA UTKU KALAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Uzamsal veriler, bir nesnenin, bulunduğu uzaydaki konumunu ve/veya boyutlarını içeren veri türüdür. Gün geçtikçe artan ve birçok alanda kullanılan bu verilerin, daha verimli sorgular ve hızlı erişim için indekslenmesine ihtiyaç vardır. Bu tez çalışmasında, uzamsal veriler üzerinde kullanılan bazı indeks yöntemlerinden bahsedilecektir. Bazı sorgu deneyleri ile bu indekslerin sorgu performansları karşılaştırılacaktır. Bazı sezgisel yöntemler kullanılarak bu yöntemlerin de klasik indekslere karşı performansı ölçülecektir. Tezin bir kısmında ise yüksek boyutlu verileri veri tabanlarına daha hızlı yükleyebilmek adına kullanılan toplu yükleme yönteminden bahsedilecektir. Uzamsal verileri indekslere toplu yükleme metoduyla yükleyerek bu yöntemin farklı indekslerdeki performansı karşılaştırılacaktır.
Özet (Çeviri)
Spatial data is a type of data that includes the position and/or dimensions of an object in space. This data, which is increasing day by day and used in many fields, needs to be indexed for more efficient queries and fast access. In this thesis, some index methods used on spatial data will be mentioned. The query performance of these indexes will be compared with some query experiments. By using some heuristic methods, the performance of these methods against classical indexes will also be measured. In a part of the thesis, the bulk loading method used in order to load high-dimensional data to databases faster will be mentioned. By loading spatial data to indexes with the bulk loading method, the performance of this method in different indexes will be compared.