Using force for a just cause?: Recovering occupied territory
Haklı bir sebep için kuvvet kullanımı?: İşgal edilmiş toprağın geri alınması
  1. Tez No: 918150
  2. Yazar: MURATHAN ARSLANCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEVE GORDON
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Queen Mary University of London
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
Birleşmiş Milletler Şartı'nın kabul edilmesinin ardından bir devletin işgal edilmiş topraklarını geri alması alışılmadık bir durum olduğu için, işgal edilmiş toprakları silahlı güç kullanarak geri alma meselesi akademik alanda geniş çaplı olarak incelenmemiştir. Ancak, 2020'nin sonlarında Kafkasya, Azerbaycan'ın daha önceden işgal edilmiş topraklarını geri aldığı İkinci Karabağ Savaşı olarak adlandırılan dönemde büyük bir toprak değişikliğine tanık oldu. O zamandan beri, işgal edilmiş toprakları geri almak için silahlı güç kullanmanın yasallığı ilgi görmeye başlamıştır. İşbu tez, bir devletin işgal altındaki topraklarını geri almak için yasal olarak güç kullanıp kullanamayacağını araştırmaktadır. Devletlerin işgal edilmiş toprakları kurtarmak amacıyla meşru bir şekilde güç kullanmalarına izin veren koşullar sorgulanacak, jus ad bellum ve jus in bello arasında bir ayrım yapılacaktır. Yazar, işgal altındaki toprakların geri alınmasının jus ad bellum rejimi altında, özellikle de Birleşmiş Milletler Şartı'nın (BM Şartı) 51. maddesinde düzenlenen meşru müdafaa hakkı kapsamında değerlendirilmesi gerektiğini savunacaktır, ancak meşru müdafaa hakkı, savaşan devletler arasındaki çatışmalar sona erdikten sonra işgalci devlet işgal bölgesinden ayrılmadığı durumda dahi sona erer. İşgalci devlet çatışma bölgesini istikrarsızlaştırdığında, meşru müdafaa hakkı işgale uğramış devlet tarafından tekrar uygulanabilir hale gelir. Bu noktada, meşru müdafaa, işgal altındaki bir devletin daha önce işgal edilmiş topraklarını yeniden ele geçirme hakkını da kapsar.
Özet (Çeviri)
As it is not usual after the adoption of the UN Charter for a state to retrieve its invaded lands, the issue of recovering occupied territory through use of force is not extensively examined in the academic field. However, in late 2020, the Caucasus region witnessed a major territorial change as a result of armed hostilities named as Second Karabakh War in 2020, where Azerbaijan recovered its previously occupied territory in the Nagorno Karabakh region. Since then, the legality of the use of force to recover occupied lands has been receiving adequate attention. This dissertation explores whether a state can legally use force to recover its occupied territory. The conditions allowing states to legitimately exercise force in an effort to liberate occupied territories, will be interrogated, while providing a distinction between jus ad bellum and jus in bello. The author will argue that recovering occupied territory should be considered under the jus ad bellum regime, specifically under the right of self-defence as regulated in article 51 of the Charter of the United Nations (UN Charter) but self-defence stops after hostilities between belligerent states cease even though the occupant state does not leave the occupation zone. The right of self-defence becomes applicable again when the occupant state destabilises the conflict zone. At that point, self-defence also covers the right of an occupied state to recapture its previously occupied territories.