Serum gasdermin D düzeyinin guillain barre sendromunda klinik seyri ve şiddeti ile ilişkisini araştırmak
Investigation of the relationship between serum gasdermin D level and clinical course and severity in guillain barre syndrome
- Tez No: 918151
- Danışmanlar: PROF. DR. RUHSEN ÖCAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nöroloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Giriş ve Amaç: Guillain Barre Sendromu (GBS) periferik sinir sisteminin demiyelinizasyon veya aksonal hasarı ile karakterize bir klinik tablodur(1). Hastalık kas güçsüzlüğü, derin tendon reflekslerinin kaybı, duyusal bulgular, otonomik tutulumdan kranial nöropatiye kadar ilerleyebilen bir klinik tablo ile prezente olabilir. Hastalığın patofizyolojisi tam olarak bilinmemektedir. Ancak periferik sinirlere karşı gelişen immün reaksiyonlar sonucu meydana geldiğini düşündüren çalışmalar vardır. Gasdermin D (GSDM) yeni tanımlanmış bir proteindir, ilk piropitoz ve apopitoz ile ilgili çalışmalar yapılmıştır. Piroptozis, apoptozisten mekanizması nedeniyle ayrılmış programlı hücre ölüm modelidir. Kaspaz sistemini aktive ederek Gasdermin aracılığıyla hücre zarında porlar açar ve hücrenin parçalanması ve inflamasyonunu tetiklediği öne sürülmektedir. Gasdermin D'nin steril ve non-steril inflamasyonla ilişkisine dair deneysel çalışmalar vardır. Gasdermin ailesinin multipl skleroz, Romatoid artrit, ailevi akdeniz ateşi ve tip 1 diyabetes mellitus gibi inflamatuar hastalıklar ile ilişkisi olduğunu gösteren bazı deneysel çalışmalar ve çok az sayıda klinik çalışma vardır (2). Bu çalışmanın amacı GBS'de serum Gasdermin D düzeyinin hastalık için bir biyobelirteç olup olmadığını, ayrıca hastalığın klinik seyri ve şiddeti ile ilişkisinin araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışma tek merkezli prospektif hastane tabanlı klinik vaka kontrollü bir araştırma olarak dizayn edildi. 04/05/2023 tarihinde ve 6/24 numaralı etik kurul onayı alındıktan sonra çalışma başladı. 2023-2024 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne başvurmuş olup Guillain Barre Sendromu tanısı konulmuş hastalar ile sağlıklı gönüllü insanlardan oluşan kontrol grubu ile yapıldı. Çalışmaya katılan hasta ve/veya vasisi ve sağlıklı kontrol grubundan, çalışmaya katılmak için onam formu alındı. Çalışmaya katılan katılımcıların serum örneklerinden GSDM değeri için human gasdermin D ELISA kit (SunRed) kullanıldı. Bulgular: GBS tanısı konulmuş 41 hasta ve 41 sağlıklı kişiden oluşan kontrol grubu olmak üzere çalışmaya toplam 82 kişi alındı. GBS tanısı hastaların klinik, elektrofizyolojik ve BOS bulguları değerlendirilerek nöroloji hekimleri tarafından konuldu. Çalışmaya alınan hastaların, kontrol grubuna göre Gasdermin D düzeyi için ROC analizi ile kesim değeri (cut off value) belirlendi. Kişinin Gasdermin düzeyi > 4.07 ng/ml ise %75.6 sensitive, %70.7 spesifite ve %81 (%95 GA 0.71-0.91) olasılıkla hasta grubunda kontrol grubundan yüksek bulundu. Gasdermin D düzeyi yüksek hastalarda Hughes Motor Skor, m EGOS ve EGRIS değerleri istatistiksel olarak anlamlı düşük, MRCS skoru yüksek saptandı. Diğer değişkenler ile Gasdermin D arasında istatistik anlamlı bir ilişki saptanmamıştır. Sonuç: Çalışmamızda GBS hastalarında serum Gasdermin D düzeyi sağlıklı kontrollere göre yüksek bulunması, hastalığın erken döneminde bakılan Gasdermin D düzeyinin, GBS tanısı için bir biyobelirteç olabileceğini gösterdi. Gasdermin D yüksek hasta grubunda tedavi yanıtı daha iyi saptandı. Çalışmamızda Gasdermin D düzeyi yüksek hastalarda Hughes Motor Skor, m EGOS ve EGRIS değerleri istatistiksel olarak anlamlı düşük, MRCS skoru yüksek saptanması ise erken dönemde tedavi başlanan bu hasta grubunda tedavi yanıtını belirlemede bu proteinin rolü olabileceğini düşündürmüştür. GBS'ye yönelik yeni geliştirilecek tedavilerde Gasdermin ailesinin göz önünde bulundurulması gerektiğini düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Guillain Barre Syndrome (GBS) is a clinical picture characterized by demyelination or axonal damage in the peripheral nervous system (1). The disease may present with a clinical picture that can progress from muscle weakness, loss of deep tendon reflexes, sensory findings, autonomic involvement to cranial neuropathy. The pathophysiology of the disease is not fully known. However, there are studies suggesting that it occurs as a result of immune reactions against peripheral nerves. Gasdermin D (GSDM) is a newly identified protein, the first studies on pyroptosis and apoptosis have been conducted. Pyroptosis is a programmed cell death model that is distinguished from apoptosis due to its mechanism. It is suggested that it opens pores in the cell membrane by activating the caspase system through Gasdermin and triggers cell lysis and inflammation. There are experimental studies on the relationship between Gasdermin D and sterile and non-sterile inflammation. There are some experimental studies and very few clinical studies showing that the Gasdermin family is associated with inflammatory diseases such as multiple sclerosis, rheumatoid arthritis, familial Mediterranean fever and type 1 diabetes mellitus (2). The aim of this study was to investigate whether serum Gasdermin D level in GBS is a biomarker for the disease and its relationship with the clinical course and severity of the disease. Materials and Methods: The study was designed as a single-center prospective hospital-based clinical case-controlled study. The study was initiated after receiving ethics committee approval on 04/05/2023 and numbered 6/24. It was conducted with patients diagnosed with Guillain Barre Syndrome who applied to Health Sciences University (SBÜ) Antalya Training and Research Hospital between 2023-2024 and a control group consisting of healthy volunteers. Consent forms were obtained from the patients and/or their guardians and the healthy control group participating in the study. Human gasdermin D ELISA kit (SunRed) was used for GSDM values from the serum samples of the participants participating in the study. Findings: A total of 82 people were included in the study, consisting of 41 patients diagnosed with GBS and 41 healthy individuals as a control group. GBS diagnosis was made by neurologists by evaluating the clinical, electrophysiological and CSF findings of the patients. The cut-off value for Gasdermin D levels of the patients included in the study compared to the control group was determined by ROC analysis. If the person's Gasdermin level was > 4.07 ng/ml, it was found to be 75.6% sensitive, 70.7% specific and 81% (95% CI 0.71-0.91) higher in the patient group than in the control group. In patients with high Gasdermin D levels, Hughes Motor Score, mEGOS and EGRIS values were found to be statistically significantly lower and MRCS score was found to be higher. No statistically significant relationship was found between other variables and Gasdermin D. Result: In our study, the serum Gasdermin D level was found to be higher in GBS patients compared to healthy controls, indicating that the Gasdermin D level measured in the early stages of the disease may be a biomarker for the diagnosis of GBS. The treatment response was better in the patient group with high Gasdermin D. In our study, the Hughes Motor Score, mEGOS and EGRIS values were found to be statistically significantly lower and the MRCS score was found to be higher in patients with high Gasdermin D levels, suggesting that this protein may play a role in determining the treatment response in this patient group in whom treatment was initiated at an early stage. We believe that the Gasdermin family should be taken into consideration in newly developed treatments for GBS.