Türk hukuku ve Rus hukuku bakımından sosyal medyada telif hakkı ihlalleri
Copyright infringement in social media from the perspective of Turkish and Russian law
  1. Tez No: 918188
  2. Yazar: FARİDA BABBUCHİEVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET EMİN BİLGE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fikri Mülkiyet Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Araştırma, sosyal medya platformlarını (Facebook, Instagram, YouTube, TikTok vb.) kapsayarak bunlarda telif hakları ihlali örneklerini ve mevcut yasal koruma sorunlarını ele alacaktır. Ayrıca, mevcut ulusal ve uluslararası telif hakkı yasalarını ve ilgili yasal düzenlemeleri inceleyerek, sosyal medya platformlarındaki uygulama ve uyumsuzlukları değerlendirecektir. Sosyal medyada telif hakları ve bağlantılı hakların ihlali konusundaki rolü, içerik üreticileri ve hak sahipleri ile ilişkisi ve bu platformların sorumlulukları incelenecektir. Bu çalışma, sosyal medya platformlarında telif hakkı ihlali alanında farklı ülkelerin yasal düzenleme ve uygulamalarını karşılaştıracak ve uluslararası benzerlik ve farklılıkları belirleyecektir. Çalışmanın sonunda, sosyal medya platformlarında telif hakkı ve ilgili hakların korunmasının iyileştirilmesine yönelik öneriler sunulacak ve özetlenecektir.
Özet (Çeviri)
The research will cover social media platforms (Facebook, Instagram, YouTube, TikTok, etc.) and address examples of copyright infringement on them and current legal protection issues. It will also examine existing national and international copyright laws and related legal regulations, and assess their implementation and non-compliance on social media platforms. The role of social media in copyright and related rights infringement, its relationship with content producers and rights holders, and the responsibilities of these platforms will be examined. This study will compare the legal regulations and practices of different countries in the field of copyright infringement on social media platforms and identify international similarities and differences. At the end of the study, recommendations for improving copyright and related rights protection on social media platforms will be presented and summarized.