Bulanık kümelerin esnek kümelere uyarlamaları
Adaptation of fuzzy sets to soft sets
  1. Tez No: 918308
  2. Yazar: KÜBRA AĞCAYAZI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAİM ÇAĞMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu tez, bulanık mantık ve kümeler teorisinin karmaşık ve belirsiz sistemleri modellemede etkili bir araç olduğunu vurgulamaktadır. Temel olarak, bulanık ve esnek kümeler ile bu kümelerden türetilmiş kavramların özellikleri, literatürde yer alan çeşitli yazarların makalelerinden derlenmiştir. Tez, bulanık mantık ve kümeler teorisinin temel kavramlarına odaklanarak, bu kavramların birbirine nasıl entegre edildiğini göstermeyi amaçlamaktadır. Elde edilen sonuçlar, belirsizlik içeren problemlere çözüm arayan bilim insanları ve mühendisler için önemli bir kaynak olacaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis emphasizes the effectiveness of fuzzy logic and set theory as a tool in modeling complex and uncertain systems. Primarily, the features and operations of fuzzy and soft sets, along with concepts derived from these sets, are compiled from various articles in the literature. The thesis aims to spotlight the fundamental concepts of fuzzy logic and set theory and demonstrate how these concepts are integrated. The obtained results serve as a valuable resource for scientists and engineers seeking solutions to problems involving uncertainty.