Spor yapan ve yapmayan yetişkin bireylerin gıda takviyesi alımına bakış açılarının değerlendirilmesi
Evaluation of the perspectives of adult individuals who do and do not perform sports on food supplement inputs
  1. Tez No: 918327
  2. Yazar: MELTEM YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL ARSLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
ÖZET SPOR YAPAN VE YAPMAYAN YETİŞKİN BİREYLERİN GIDA TAKVİYESİ ALIMINA BAKIŞ AÇILARININ DEĞERLENDİRİLMESİ Amaç: Günümüzde sadece sporla ilgilenenler arasında değil; genel popülasyonda yaşa, cinsiyete ve genel sağlık durumuna uygun gıda takviyelerine olan ilgi gün geçtikçe artmaktadır. Çalışmamızda, genel popülasyonda gıda takviyesi kullanma düzeyini ölçmeyi, spor alışkanlıklarıyla gıda takviyelerine bakış açılarının arasında fark olup olmadığını araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Gözlemsel ve kesitsel tipteki çalışmamız Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği Polikliniklerinde 01.04.2024-01.07.2024 tarihleri arasında gerçekleştirildi. Araştırmanın evrenini, polikliniğe başvuran ve araştırma kriterlerine uyan 18-65 yaş arası bireyler oluşturdu. Veri toplama sürecinde sosyodemografik veri formu,“Sporcu Besin Takviyeleri İnanç Ölçeği”kullanıldı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT EVALUATION OF THE PERSPECTIVES OF ADULT INDIVIDUALS WHO DO AND DO NOT PERFORM SPORTS ON FOOD SUPPLEMENT INPUTS Aim: Nowadays, not only among those interested in sports, but also in the general population, interest in food supplements suitable for age, gender and general health status is increasing day by day. In this study, we aimed to measure the level of food supplement use in the general population and to investigate whether there is a difference between sports habits and perspectives on food supplements. Materials and Methods: Our observational and cross-sectional study was conducted at Ankara Education and Research Hospital Family Medicine Polyclinics between 01.04.2024-01.07.2024. The universe of the study consisted of individuals between the ages of 18-65 who applied to the polyclinic and met the research criteria. The sociodemographic data form,“Sports Supplement Belief Scale”was used in the data collection process.