Bitki büyümesini geliştirici bakterilerin farklı uygulama şekillerinin tarımsal potansiyellerinin belirlenmesi
Determination of agricultural potential of different application methods of plant growth promoting bacteria
- Tez No: 918370
- Danışmanlar: PROF. DR. SADIK DİNÇER, PROF. DR. EMİN BÜLENT ERENOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoteknoloji, Mikrobiyoloji, Ziraat, Biotechnology, Microbiology, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Hızla artan dünya popülasyonu mevcut gıda, yakıt ve hammadde kaynakları üzerinde zorunlu ihtiyaçların karşılanması yönünde baskı oluşturmaktadır. İklim sisteminde meydana gelen değişikliklerin azaltılması söz konusu olduğunda çevreci bir yaklaşım olan mikroorganizma uygulamalarının tarım sistemi üzerindeki etkilerinin incelenmesi gerekmektedir. 4 farklı bakteri türü (Bacillus pumilus, Pseudomonas fluorescens, Methylobacterium sp. ve Halobacterium sp.) DAP ve 9-21-0+15 OM gübrelerine kaplanması gerçekleştirilmiştir. Bu türlerin şu anki durumuna ilişkin endüstriyel bir bakış açısının sunulmasının yanında zirai denemeleri de gerçekleştirilmiştir. Ziraat sektöründe potansiyel etkiye neden olan suşların başarılı şekilde laboratuvarda üretilmesi ve ticari ürün haline getirilmesiyle ilgili zorluklar detaylandırılarak bunların çözümleri için araştırmalar gerçekleştirilmiştir. Buğday (Triticum aestivum L.), üretim ve tüketim açısından dünyanın en önemli tahıl ürünlerinden biri olmasından dolayı proje kapsamında model bitki olarak çalışılmıştır. Toros Tarım A.Ş. Ar-Ge serasında doz belirleme çalışmaları yapılarak mikroorganizma gruplarının tarımsal potansiyeli belirlenmiştir. Bu tez çalışmasında, farklı faydaları olduğu bilinen mikroorganizmalar kullanılarak geliştirilen mikrobiyal gübrelerin tarımsal verimlilik ve çevresel sürdürülebilirlik üzerindeki etkileri incelenmiştir. Mikrobiyal gübreler, bitki kök bölgesinde kolonize olarak besin maddelerinin bitki tarafından daha etkin alınmasını sağlamakta ve bitki büyümesini destekleyen biyokimyasal süreçleri teşvik etmektedir. Çalışmada, mikrobiyal gübrelerin bitki büyümesi üzerindeki etkileri ve farklı parametreler üzerinden değerlendirilmiş, elde edilen bulgular mikrobiyal gübrelerin tarımsal uygulamalarda önemli potansiyele sahip olduğunu göstermiştir. Liyofilizasyon yöntemi ile mikrobiyal gübre formülasyonları oluşturulması ve mikroorganizmaların DAP ve organomineral gübre granüllerine homojen olarak kaplanmasının verim artışı sağladığı belirlenmiştir. Ayrıca mikroorganizmaların direkt uygulamalarının verim sonuçlarında regresyon analizine göre türler arasında fark bulunmayıp, 0,1 doznunun 0,3 doznuna göre artış elde edilmiştir. Elde edilen sonuçlar, mikrobiyal gübrelerin kimyasal gübrelere çevre dostu bir alternatif sunduğunu ve birlikte kullanımlarının önemli bir çözüm sağladığını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The rapidly growing world population is putting pressure on the available food, fuel and raw material resources to fulfil essential needs. When it comes to reducing the changes in the climate system, it is necessary to examine the effects of microorganism applications, which is an environmentalist approach, on the agricultural system. 4 different bacterial species (Bacillus pumilus, Pseudomonas fluorescens, Methylobacterium sp. and Halobacterium sp.) DAP and 9-21-0+15 OM fertilisers were coated. In addition to providing an industrial perspective on the current status of these species, agricultural trials were also carried out. Challenges associated with the successful laboratory production and commercialisation of strains with potential impact in the agricultural sector were detailed and research was carried out to find solutions. Wheat (Triticum aestivum L.), one of the world's most important cereal crops in terms of production and consumption, was studied as a model plant within the scope of the project. Dose determination studies were carried out in Toros Tarım A.Ş. R&D greenhouse and the agricultural potential of microorganism groups was determined. In this thesis, the effects of microbial fertilisers developed using microorganisms known to have different benefits on agricultural productivity and environmental sustainability were investigated. Microbial fertilisers colonise the root zone of the plant and provide more efficient uptake of nutrients by the plant and promote biochemical processes that support plant growth. In this study, the effects of microbial fertilisers on plant growth and different parameters were evaluated and the findings showed that microbial fertilisers have significant potential in agricultural applications. It was determined that the formation of microbial fertiliser formulations by lyophilisation method and homogeneous coating of microorganisms on DAP and organomineral fertiliser granules provided yield increase. In addition, according to regression analysis in the yield results of direct applications of microorganisms, there was no difference between the species, and an increase was obtained from the 0.1 dosege compared to the 0.3 dosege. The results obtained show that microbial fertilisers offer an environmentally friendly alternative to chemical fertilisers and their combined use provides an important solution.