Olduğu yerden iniş-kalkış yapabilen dört rotorlu hava aracının (Quadrotor) uçus kontrolü
Flight control of vertical take-off and landing aircraft with four rotors (Quadrotor)
  1. Tez No: 918371
  2. Yazar: İSMAİL CAN DİKMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN TEMELTAŞ, YRD. DOÇ. DR. AYDEMİR ARISOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hava Harp Okulu Komutanlığı
  10. Enstitü: Havacılık ve Uzay Teknolojileri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu tezde; Olduğu Yerden İniş-Kalkış Yapabilen Dört Rotorlu Hava Aracının (Quadrotor) uçuş kontrol sistemi tasarımı ve gerçeklenmesi ele alınmıştır. Sistemin dinamik modellemesi ve bilgisayar benzetimi yapılmıştır. Quadrotorun belirli irtifada kararlı olarak asılı kalmasını(hover) sağlayan kontrol sistemi ve otonom uçuş kontrol sistemi için uygun kontrol yöntemlerinin bilgisayar ortamında benzetimi ve gerçek sistem üzerinde gerçeklenmesi yapılmıştır. Klasik PD kontrol, ters dinamik kontrol, geri adımlamalı kontrol ve kayma kipli kontrol tekniklerinin doğrusal olmayan sistem dinamik modeli kullanılarak bilgisayar ortamında benzetimleri yapılmış ve ele alınan yöntemlerin kontrol performansları birbirleriyle karşılaştırılmıştır. Gerçek sistem üzerinde yöntemlerin gerçeklenmesi ve denenmesi mikrokontrolör içeren deney düzeneği ile gerçek-zamanlı yapılmıştır. Quadrotorun belli irtifada kararlı olarak asılı kalabilme kontrolü için kurulan deney düzeneği ile laboratuvar ortamında deneysel sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis; design and implementation of flight control system of Vertical Take-off and Landing Aircraft with four rotors has been studied. Dynamic model was derived and simulation of the system has been made. Simulation and implementation of appropriate control techniques were studied for hovering, altitude stabilization and autonomous flight of the Quadrotor on the real system. Classical PD control, inverse dynamics control, backstepping control and sliding mode control techniques have been simulated with nonlinear system dynamic model using computer environment and performance of these studied control techniques have been compared with each others. Implementation and testing have been made using experimental setup including microcontroller on the real system in real-time. Experimental results have been obtained by using experimental setup constructing altitude stabilization control in laboratory environment.