Alkol ve madde bağımlılarında sosyo-demografik özelliklerin duygu regülasyonu ve sorun çözme becerileri üzerindeki etkisi
Effect of socio-demographic characteristics on emotionregulation and problem-solving skills in alcohol andsubstance abusers
- Tez No: 918390
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MERYEM KARAAZİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yakın Doğu Üniversitesi
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu araştırmanın amacı, alkol ve madde bağımlılarında sosyo-demografik özelliklerin duygu regülasyonu ve sorun çözme becerileri üzerindeki etkisinin incelenmesidir. Araştırma Yeşilay Danışmanlık Merkezi Elazığ ve Malatya şubelerine başvuran 35 alkol-madde bağımlısı, gönüllü danışan ile gerçekleştirilmiştir. Bireylerin duygu düzenleme durumunu etkileyebileceği düşünülen demografik değişkenleri öğrenmek için Sosyo-demografik Bilgi Formu, duygu regülasyonu düzeyini ölçmek için Duygu Düzenleme Güçlüğü Ölçeği, sorun çözme becerilerini ölçme amaçlı Kişilerarası Problem Çözme Envanteri kullanılarak veriler toplanmıştır. Araştırmada duygu regülasyonu ile cinsiyet, medeni durum ve yaş grupları arasında anlamlı ilişki bulunamamıştır (p>0,05). Stratejiler öğrenim durumuna göre anlamlı farklılık göstermektedir (p0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the effect of socio-demographic characteristics on emotion regulation and problem-solving skills in alcohol and substance abusers. The research was carried out with 35 alcohol-substance addicts and volunteers who applied to The Yeşilay Consultancy Center Elazig and Malatya branches. Data were collected using socio-demographic information form to learn demographic variables that are thought to affect individuals' emotional regulation status, Emotion Regulation Difficulty Scale to measure emotion regulation level, Interpersonal Problem-Solving Inventory to measure problem solving skills. There was no significant relationship between emotion regulation and gender, marital status and age groups in the study (p>0.05). Strategies differ significantly according to learning status (p0.05).