Gemilerde şaft jeneratörü kullanımının enerji verimliliği açısından incelenmesi
An examination of the use of shaft generators on ships in terms of energy efficiency
- Tez No: 918406
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KENAN YİĞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gemi Mühendisliği, Marine Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Tez çalışmasında, gemilere şaft jeneratörü entegrasyonunun enerji verimliliğine potansiyel etkisi değerlendirilmiştir. Çalışma kapsamında, bir genel kargo gemisi model olarak referans alınmıştır. İlgili gemi modeline ait ana makine yüklenme kapasiteleri dikkate alınarak, beş farklı senaryo oluşturulmuştur. Ayrıca her bir senaryo için ilgili gemi modelinin şaft jeneratörlü ve şaft jeneratörsüz konfigürasyonları dikkate alınarak, dört farklı durum analiz edilmiştir. Oluşturulan her bir senaryo ve durum sistem/yağlama yağı tüketimi, silindir yağı tüketimi ve yakıt tüketimi açısından değerlendirilmiştir. Bunun neticesinde, yağ ve yakıt tüketimlerinden kaynaklı enerji maliyetleri ile bakım maliyetleri dikkate alınarak, şaft jeneratörü entegrasyonunun ekonomik analizi gerçekleştirilmiştir. Ek olarak, her bir senaryo ve durum için yakıt tüketiminden kaynaklı CO2, NOx, SOx ve PM emisyonları tahmin edilmiştir. Ayrıca Enerji Verimliliği Tasarım İndeksi yöntemi dikkate alınarak, gemilere şaft jeneratörü entegrasyonunun ilgili düzenleyici önlemlere katkısı araştırılmıştır. Sonuç olarak, her bir senaryo ve durum dikkate alındığında yakıt tüketimi ve emisyon salımında %0.6 ila %4.0 arasında azaltım potansiyeli gerçekleşebileceği tahmin edilmiştir. Bununla birlikte sistem/yağlama yağı tüketim maliyeti, silindir yağı tüketim maliyeti, yakıt tüketim maliyeti ve bakım maliyeti dikkate alındığında ekonomik anlamda %0.7 ila %4.5 arasında tasarruf sağlanabileceği ve yatırımın geri ödeme süresinin 1.8 ila 3.6 yıl arasında değişebileceği öngörülmüştür. Ayrıca, şaft jeneratörü entegrasyonunun gemi modelinin Enerji Verimliliği Tasarım İndeksi değerini %4 ila %9 arasında iyileştirebileceği ifade edilebilir. Sonuçlar, gemilere şaft jeneratörü entegrasyonunun denizcilik sektörünün sürdürülebilirliğine katkı sağlayabileceğini, enerji verimliliği potansiyelini artırabileceğini, fosil yakıt tüketimini azaltabileceğini ve dolaylı olarak emisyonlar ile enerji maliyetlerini belirli oranda azaltabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the potential impact of shaft generator integration on ship energy efficiency was evaluated. Within the scope of the study, a general cargo ship was taken as a reference model. Five different scenarios were created, taking into consideration the main engine loading capacities of the relevant ship model. In addition, for each scenario, four different cases were analyzed, considering the configurations of the relevant ship model with and without shaft generators. Each created scenario and situation was evaluated in terms of system/lubrication oil consumption, cylinder oil consumption and fuel consumption. As a result, the economic analysis of the shaft generator integration was carried out, taking into account the energy costs and maintenance costs arising from oil and fuel consumption. Additionally, CO2, NOx, SOx and PM emissions from fuel consumption were estimated for each scenario and case. Additionally, taking into account the Energy Efficiency Design Index method, the contribution of shaft generator integration into ships to the relevant regulatory measures was investigated. As a result, it was estimated that a reduction potential of 0.6% to 4.0% in fuel consumption and emissions could be realized when each scenario and situation is taken into account. However, when the system/lubrication oil consumption cost, cylinder oil consumption cost, fuel consumption cost and maintenance cost are taken into account, it is predicted that savings between 0.7% and 4.5% can be achieved in economic terms and the payback period of the investment can vary between 1.8 and 3.6 years. Additionally, it can be stated that shaft generator integration can improve the Energy Efficiency Design Index value of the ship model by 4% to 9%. The results show that shaft generator integration on ships can contribute to the sustainability of the maritime sector, increase energy efficiency potential, reduce fossil fuel consumption and indirectly reduce emissions and energy costs to a certain extent.