Hemiplejide EMG-biofeedback ile düşük ayak tedavisinin fonksiyonel ambulasyona etkisi
  1. Tez No: 91848
  2. Yazar: ÖZER GÜNDÜZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER KURU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
ÖZET Bu klinik çalışma hemiplejiklerde düşük ayak tedavisinde, EMG-Biofeedback yönteminin etkinliğini araştırmak amacıyla planlanmıştır. Düşük ayak tedavisinden beklenen, ayak dorsifleksiyonunun güçlendirilmesi yanında, alt ekstremitenin motor kontrolünün sağlanmasını kolaylaştırarak, hastaların fonksiyonel ambulasyonlannda ve günlük yaşam aktivitelerinde bağımsızlıklarının artırılmasıdır. Araştırmaya hasta seçim kriterlerine göre 40 olgu alındı. Bu olgular rastlantısal bir yöntemle iki eşit gruba bölündü. Tedavi grubuna (I. grup) EMG-Biofeedback ile ayak dorsifleksiyon eğitimi ve konvansiyonel egzersizler, kontrol grubuna (E. grup) ise sadece egzersiz programı uygulandı. Her iki gruba da tedavi haftada 5 gün olmak üzere, 4 hafta uygulandı. Olgular tedavi öncesi ve sonrasında, Brunstroom iyileşme evreleri, ayak bileği kas gücü (Lovett skalası) ve eklem hareket açıklığı (Goniometrik ölçümle), Fonksiyonel ambulasyon ( Fonksiyonel Ambulasyon Kategorisi ve Barthel İndeksi yürüme alt skoru), ve günlük yaşam aktiviteleri (Fonksiyonel Bağımsızlık Ölçümü) açılarından değerlendirildi. Her iki grupta da, tüm parametrelerde istatistiksel olarak anlamlı düzelme saptandı. Gruplar arası değerlendirmede ise kas gücü artışı ve günlük yaşam aktiviteleri açısından fark saptanamadı. Ancak, eklem hareket açıklığı ve fonksiyonel ambulasyon değerlendirmelerinde, ilk grup lehine anlamlı farklılık saptandı. EMG-Biofeedback tedavisi diğer tedavi yöntemleri ile beraber kullanıldığmda hastaların motivasyonunu, tedavi programına uyumunu arttırarak ve fonksiyonel iyileşme için gerekli olduğu düşünülen feedback uyarılarının hastaya verilmesini kolaylaştırdığından faydalı olduğu sonucuna varılmıştır. 49
Özet (Çeviri)
SUMMARY This clinical study was planned to investigate EMG-Biofeedback efficacy on foot- drop education of hemiplegic patients. Foot-drop treatment aimed to strength ankle dorsiflexion and facilitate to provide lower ekstremity motor control which leaded to increase independence in ambulation and activity of daily livings (ADL). Study consist of 40 patients who suited selection criterias and they were divided into two equal groups randomly. Ankle dorsiflexion education and convantional exercise program were given to the treatment group where control group was only treated with convantional exercise program. Treatment duration was five days in a week for 4 weeks. Patients were evaluated for neurophysiological improvement, ankle dorsiflexion strength, active range of motion (ROM), functional ambulation and ADL, at starting and end of the treatment duration. Statistically significant improvement were observed in each group, on all parameters after the treatment. Although improvement on ADL and ankle dorsiflexion strength showed no statistically differences between the groups, active ROM and functional ambulation improvement were better in treatment group than the control group. These differences were also statistically significant. In conclusion, EMG-Biofeedback can be useful when combined with other treatment aproaches. It increases patients motivation and facilitates to give feedback inputs which were important for functional improvement. 50