Van il merkezinde 15-45 yaş grubunda normal göğüs expansiyonu ve Schober metodu ile lomber mobilite değerlerinin saptanması
- Tez No: 91847
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BURHAN ADAK
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
 - Yıl: 2000
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 62
Özet
46 8. ÖZET Bu çalışma; normal spinal mobilite ve normal göğüs expansiyon değerlerini belirlemek amacıyla Van il merkezinde yaşayan 15-45 yaş grubunda hiç bir omurga rahatsızlığı olmayan ve her yaştan en az elli kişiden aşağı olmamak şartıyla, 2421 erkek ve 1948 bayan olmak üzere toplam 4369 bireye, modİfiye lomber Schober testi ve göğüs expansiyon ölçümleri yapılarak çalışma gerçekleştirildi. Test uygulamasından önce bireylerin kilo ve boy değerleri ölçüldü, ayrıca yaşı, cinsiyeti, omurga rahatsızlığı varmı yokmu, spor yapıyor mu yapmıyor mu ve mesleği ile ilgili bir anket değerlendirmesi yapıldı. Bu çalışma sonucunda toplam 4369 erkek ve bayan bireylerin modifiye lomber Schober değerleri ve göğüs expansiyon değerleri ayrı ayrı belirlenmiştir. Ayrıca farklı yaşlarda olan bu bireylerin boy, kilo ve bunlara bağlı olarak hesaplanan vücut kitle indeks değerleri belirlenmiştir. Erkek ve bayan bireylerin modifiye lomber Schober değerine ait çan eğrisinde, erkek bireylerin en yüksek modifiye lomber Schober değeri 5.95cm, en düşük değer 4.25cm, ortalama değer 5.1cm ve standart sapması 0.85 olduğu tespit edildi. Bayan bireylerin ise en yüksek modifiye lomber Schober değeri 5.68cm, en düşük değer 3.72cm, ortalama değer 4.7cm ve standart sapması 0.98 olduğu tespit edilmiştir. Her iki cinsiyette de; yaşın, indeksin, cinsiyetin, mesleğin ve spor yapanla yapmayanların modifiye lomber Schober değeri üzerinde anlamlı (PO.01) bir değişiklik yaptığı tespit edildi. Yaptığımız çalışmada, yaş gruplarına göre erkek bireylerin modifiye lomber Schober değerini ele aldığımızda, 15-20 yaş grubunda bulunan bireylerin modifiye lomber Schober değerleri 5.3 lcm olduğu, 20-25 yaş grubunun 5.26cm, 25-30 yaş grubunun 5.21cm, 30-35 yaş grubunun 5.16cm, 35-40 yaş grubunun 5.1 lcm, 40-45 yaş grubunun 5 06cm olduğu ortaya çıkmıştır. Bu çalışmada, yaş gruplarına göre bayan bireylerin modifiye lomber Schober değerini ele aldığımızda, 15-20 yaş grubunda bulunan bireylerin modifiye lomber Schober değerleri 5.05cm olduğu, 20-25 yaş grubunun 4.8cm, 25-30 yaş grubunun 4.55cm, 30-35 yaş grubunun 4.3cm, 35-40 yaş grubunun 4.05cm, 40-45 yaş grubunun 3.8cm olduğu ortaya çıkmıştır.47 Ayrıca bu çalışma sonucunda toplam 4369 erkek ve bayan bireylerin göğüs expansiyon değerleri de ayrı ayrı belirlenmiş olup, göğüs expansiyon değerleri ile yaş, vücut kitle indeksi, meslekle, cinsiyet, spor yapan ve yapmayanlar arasındaki ilişki anlamlı (PO.01) bulunmuş olup, bayan bireylerin göğüs expansiyon değerleri ile vücut kitle indeksi arasındaki ilişki anlamlı bulunmamıştır (P>0.05). Ayrıca spor yapan ile yapmayanların cinsiyete göre göğüs expansiyon değeri arasındaki ilişki de anlamlı bulunmamıştır (P>0.05).
Özet (Çeviri)
48 9. SUMMARY This study with to determine totally normal spinal mobility and chest expansion value on who lives in Van age categories of 15-45 who had never spine problem, doing the test of modified lumbar Schober and chest expansion study on every age group cosisting of not less than fifty people, 2421 males and 1948 females 4369 people. Before the test, a study was done regarding each indivudual's weight, height, age, sex, whether they have spine problem or not, whether they are doing exercises or not and then- professions. In the result of this study, totally 4369 male and female's values of modified lumbar Schober and chest expansion has been determined separately. Also different age categories height, weight and body mass index values of these indivudual's who were in has been determined. Male and female indivudual's value of modified lumbar Schober relating on bell shapet curve, the highest indivudual's value of modified lumbar Schober on male was 5.95cm, the lowest value was 4.25cm, average value was 5.1cm and the standart deviation was 0.85cm. By female's highest value of modified lomber Schober was 5.68cm, lowest was 3.72cm, average value was 4.7cm and standart deviation was 0.98cm. In both male and female indivudual's age, index, sexuality, profession and do exercises or don't on value of modified lomber Schober a meaningfuly (PO.01) difference has been determined. In this indivudual study, the results in age categories for male indivudual's value of modified lumbar Schober, was as follows in age category of 15-20 value of modified lumbar Schober was 6.31cm, age of 20-25 was 5.26cm, age of 25-30 was 5.21cm, age of 30-35 was 5.16cm, age of 35-40 was 5.1 1cm, age of 40-45 was 5.06cm. In this study, the results in age categories for female indivudual's value of modified lumbar Schober, was as follows in age category of 15-20 value of modified lomber Schober was 5.05cm, age of 20-25 was 8.8cm, age of 25-30 was 4.55cm, age of 30-35 was 4.3cm, age of 35-40 was 4.05cm, age of 40-45 was 3.8cm. Also in the result of this study, totally 4369 male and female indivudual's value of chest expansion has been determined separately and value of chest expansion with age, body mass index, profession, sexuality, who do exercises and dont has been found meaningfuly related (PO.01), female indivudual's value of chest expanssion with body49 mass index has not been found meaningful (P>0.05). Also value of chest expansion has not been found meaningful between who do exercises who do according to their sexuality.