Hashimoto tiroiditli hastaların yaşam kalitesi, sezgisel yeme davranışı ile beslenme durumları arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between quality of life, intuitive eating behaviour and nutritional status of patients with hashimoto's thyroiditis
- Tez No: 918494
- Danışmanlar: PROF. DR. PERİM FATMA TÜRKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 194
Özet
Bu çalışma, Başkent Üniversitesi Ankara Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma Polikliniğine Aralık 2023-Nisan 2024 tarihleri arasında başvuran ötiroid Hashimoto tiroiditi tanısı almış 72 birey ile yürütülmüştür. Çalışmaya katılan bireylere yüz yüze anket uygulanmış, besin tüketim kayıtları, antropometrik ölçümleri alınmış ve bazı biyokimyasal parametreleri analiz edilmiştir. Hastaların yaşam kalitesi düzeyleri için Tiroid Hastalarında Yaşam Kalitesi Ölçeği (ThyPRO), sezgisel yeme düzeyleri için ise Sezgisel Yeme Ölçeği-2 (IES-2) uygulanmıştır. Çalışmaya katılan bireylerin yaş ortalamaları 47.60 ± 11.34 yıldır. Kadınların beden kütle indeksi ortalaması 26.15±5.03 kg/m² erkeklerin ise 27.37±3.87 kg/m² olarak belirlenmiştir. Bireylerin genel yaşam kalitesi puan ortalamalarına bakıldığında kadınların 26.89±12.07, erkeklerin 24.32±22.24 puan olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted with 72 euthyroid individuals diagnosed with Hashimoto's thyroiditis who were admitted to the Endocrinology and Metabolism Polyclinic of Başkent University Ankara Hospital between December 2023 and April 2024. A face-to-face questionnaire was applied to the individuals participating in the study, food consumption records, anthropometric measurements were taken and some biochemical parameters were analysed. Thyroid Patients' Quality of Life Scale (ThyPRO) was used for quality of life and Intuitive Eating Scale-2 (IES-2) was used for intuitive eating levels. The mean age of the individuals participating in the study was 47.60 ± 11.34 years. The mean body mass index of women was 26.15±5.03 kg/m² and that of men was 27.37±3.87 kg/m². The overall mean quality of life scores of the individuals were 26.89±12.07 for women and 24.32±22.24 for men.