Deneysel tasarım metodolojisinin giysi tasarımı sürecine uyarlanması –özel gereksinimli bebekler için giysi tasarımı örneği-
Adapting experimental design methodology to the garment design process-clothing design example for babies with special needs
- Tez No: 918527
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİHA AĞAÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Giyim Endüstrisi, Clothing Industry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moda Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 220
Özet
Deneysel tasarım metodolojisi bağlamında özel gereksinimli bebeklere yönelik giysi tasarım çalışması içermesi bakımından önemli bulunan bu çalışma nitel ve nicel araştırma metodolojilerine dayalı olarak karma yöntem ile hazırlanmıştır. Araştırmada deneysel tasarım metodolojisi kapsamında tarama, içerik analizi ve uygulama modeli birlikte kullanılmıştır. Çalışmanın temel amacı deneysel tasarım metodolojisinin, giysi tasarımına nasıl aktarılacağının analizi ve uygulanma süreçlerinin ortaya konulmasıdır. Çalışmanın alt amacı ise deneysel tasarım aşamalarına göre şekillendirilmiştir. Deneysel tasarımın ilk aşaması olan problem seçme aşamasında“Deneysel tasarım metodolojisi kapsamında özel gereksinimli bebekler için giysi tasarımının nasıl olması gerektiği”araştırma konusu ve kapsamında şekillendirilmiştir. Faktörleri, seviyeleri ve aralıkları seçme aşamasında özel gereksinimi bulunan beden hareketi kısıtlı 0-36 ay arası bebekler şeklinde seçilmiş ve bu bebeklerin aileleri, bakıcıları ve sağlık kuruluşlarında bu bebeklerin bakımına destek sağlayan sağlık personeli araştırmaya dahil edilmiştir. Çıktı değişkenlerinin seçilmesinde bu bebeklere bakım sağlayan anne, baba ya da üçüncü kişiler olmak üzere 52 kişi ile; yine bu bebeklere fizik tedavi ve sağlık hizmeti sunan 38 sağlık personeli ve fizyoterapistin tasarım kritikleri ile ilgili görüşlerinin belirlenmesi için yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Ayrıca yarı yapılandırılmış görüşme formu ile belirlenen sorunların kök nedenlerine inebilmek için 15 kişi ile odak grup görüşmesi yapılmıştır. Katılımcıların görüşleri frekans - yüzde tabloları ile raporlaştırılmıştır. Deney tasarımını seçme aşamasında kapsül koleksiyon çalışması yapılmıştır. İlk olarak 6 adet eskiz çizimi yapılmış ve bu çizimlerden seçilen 2 model için 6 adet modelden model geliştirme çizimleri yapılmıştır. Bu çizimler içerisinden giysi malzeme, form, tasarım ve inovasyon özellikleri bakımından tasarım kritklerini ile estetik özelliği karşılayan 3 modelin numune üretimi gerçekleştirilmiştir. Pilot çalışmalar planlanmıştır. Deneyi gerçekleştirme aşamasında tasarım doğrulaması yapılabilmesi için 4 özel gereksinimli bebek ile giyim denemeleri gerçekleştirilmiş; 38 sağlık personeli ve fizyoterapistin de numune giysiler ile ilgili görüşleri değerlendirme formu yardımı ile alınmıştır. Veri analizi aşamasında elde edilen bulgular aritmetik ortalama ve standart sapma ile değerlendirilmiştir. Sonuç aşamasında deneysel tasarım yönteminin giysi tasarım sürecine uyarlanabildiği ve olumlu katkılar sağladığı, süreç boyunca sınırlılıkları netleştirdiği, farklı değişkenlerin göz ardı edilmesinin önüne geçtiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study, which is important in terms of including clothing design studies for babies with special needs in the context of experimental design methodology, was prepared with mixed method based on qualitative and quantitative research methodologies. Within the scope of experimental design methodology, survey, content analysis and application model were used together. The main purpose of the study is to analyze how the experimental design methodology will be transferred to garment design and to reveal the implementation processes. In the problem selection stage, which is the first stage of the experimental design, the research topic and scope of the study was shaped as“How the clothing design for babies with special needs should be within the scope of experimental design methodology”. In the stage of selecting factors, levels and ranges, infants with special needs and limited body movement between 0-36 months were selected and their families, caregivers and health personnel who support the care of these infants in health institutions were included in the research. A semi-structured interview form was used to determine the views of 52 people, including mothers, fathers or third parties, who provide care to these infants, and 38 health personnel and physiotherapists who provide physical therapy and health services to these infants, on design criteria in the selection of output variables. In addition, a focus group interview was conducted with 15 people in order to get to the root causes of the problems identified in the semi-structured interview form. The opinions of the participants were reported in frequency - percentage tables. A capsule collection study was conducted at the stage of selecting the experimental design. First, 6 sketch drawings were made and model development drawings were made from 6 models for 2 models selected from these drawings. From these drawings, sample production of 3 models that meet the design criteria and aesthetic features in terms of garment material, form, design and innovation features were realized. Pilot studies were planned. In the experimentation phase, clothing trials were conducted with 4 infants with special needs in order to verify the design; the opinions of 38 health personnel and physiotherapists about the sample garments were obtained with the help of an evaluation form. The findings obtained in the data analysis phase were evaluated with arithmetic mean and standard deviation. In the conclusion stage, it was concluded that the experimental design method can be adapted to the garment design process and provides positive contributions, clarifies the limitations during the process, and prevents different variables being ignored.