Türk sosyal güvenlik hukukunda yabancılık unsuru
Foreign element in Turkish social security law
- Tez No: 918571
- Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT AKIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 603
Özet
Sosyal güvenlik hukukunda yabancılık unsuru çalışanın yabancı olmasından ve Türk vatandaşlarının yabancı ülkede bulunması ile işi yabancı ülkede ifa etmesinden kaynaklanmaktadır. Sosyal güvenlik hukukunun temel ilkesi olan mülkilik ilkesi, kişilerin çalışılan ülkenin sosyal güvenlik mevzuatına tabi olmasını gerektirmektedir. Çalışma ilişkisinde yabancılık unsurunun bulunması durumunda da uygulanmaya devam edilen mülkilik ilkesi, uluslararası sözleşmeler ve mevzuatta düzenlenen istisnalar ile birlikte değerlendirildiğinde yabancılık unsuru barındıran çalışma ilişkisinin varlığı halinde gerçek kişilerin sosyal güvenlik haklarının kapsamında farklılıklar oluşmaktadır. Ancak güçlü bir sosyal devletin varlığı için sosyal güvenlik hakkının uygulama alanının yabancı ve vatandaş ayrımı yapılmadan genişletilmesi gereklidir. Çalışma hakkı ve sosyal güvenlik hakkını sadece vatandaşa özgülemek sadece çalışma hayatını değil sosyal hayatı da olumsuz etkileyecektir. Bu noktada sosyal devlet olmanın gereği, yabancı ve vatandaş ayrımı yapılmadan çalışanların sosyal güvenlik haklarını korumaktadır. Çalışmamız kapsamında ülkemizde hizmet akdi kapsamında ve kendi adına ve hesabına bağımsız çalışan yabancılar ile Türkiye sınırları dışında çalışan Türk vatandaşlarının çalışmalarından kaynaklanan sosyal güvenlik haklarına detaylı şekilde değinilecektir.
Özet (Çeviri)
In social security law, the element of foreignness arises when a worker in Turkey is a foreigner or when a Turkish citizen works in a foreign country. The principle of territoriality, a fundamental principle of social security law, requires individuals to be subject to the social security legislation of the country in which they work. The principle of territoriality continues to apply even when the employment relationship contains an element of foreignness, but given the exceptions provided for in international conventions and domestic legislation, employment relationships containing the element of foreignness result in differences in the scope of the social security rights that natural persons actually enjoy. However, a strong welfare state requires the expansion of social security rights to cover both foreigners and nationals, without discrimination. Limiting the rights to work and social security to citizens alone would adversely affect both the labor market and the overall social fabric. Thus, a welfare state must protect the social security rights of all workers regardless of nationality. The study will provide a comprehensive analysis of the work-related social security rights of foreign workers employed or working independently in Turkey, and Turkish nationals working overseas