Sürdürülebilirlik kapsamında dikişsiz dokuma giysiler ve biçim arayışları
Seamless woven clothing and form searching within the scope of sustainability
  1. Tez No: 918572
  2. Yazar: ELİF KURTULDU DÖNMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. NESRİN ÖNLÜ
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 264
Özet
Sürdürülebilirlik kavramı, ihtiyaç duyulduğu ilk andan itibaren tekstil ve moda endüstrisi için de bir sorumluluk alanı olmuş, günümüzde ise bir zorunluluğa dönüşmüştür. Hızlı üretim ve tüketimin bir sonucu olarak ortaya çıkan kesim atıklarının miktarı ise; giderek büyümektedir. Bu atıklara ne olacağı konusu ise; atık değerlendirme, azaltma ve ya oluşmasını engelleme çalışmaları ile şekillenmiştir. Hızlı modaya karşı yerel üretimlerin, yavaşlığın ve atölye kültürünün devamlılığı için yeni alternatif benimsenebilir ve sürdürülebilir çözümler giderek önem kazanmıştır. Bu emek yoğun üretim biçimleri; yeni yüksek modanın da temelini oluşturmaktadır. Kesim atığının azaltılmasında bir bakış olarak; dikişsiz üretimler içerisinde dokuma tekniğinin de katkısı oldukça büyüktür. Özellikle çok katlı dokumalar içerisinde; tüp (boru, hortum) olarak adlandırılan teknik ile döngüsel bir biçimde dokunan kumaşlar ile dikişsiz dokuma giysilerin oluşması mümkün olmuştur. Bu yöntem ile dokunan giysilerin bedene oturması, bedeni sarması konusunda ise; farklı malzeme ve yöntemler geliştirilmiştir. Birinci bölümde; tekstil ve moda endüstrisinde sürdürülebilirlik, atık ve kumaş kesim atıkları gibi kavramların ardından geçmişten günümüze dikişsiz giysi örnekleri farklılıkları, benzerlikleriyle verilerek kesim atığı, dikiş, atık oluşumları açısından değerlendirilmiştir. İkinci bölümde ise; kesim atıksız ve dikişsiz dokuma giysilerin oluşumuna yeni bir pratik önermesi olarak; çok katlı tüp (boru, hortum) dokuma tekniği ile dokunan, ardından atkı ve çözgüde yapısal manipülasyon tekniği ile biçimlendirilerek boyut kazandırılan dokuma giysi uygulamaları sunulmuştur. Sonuç olarak pratiğe dair tüm aşamalar, değerlendirmeler, özgünlüğü ve alana katkısı ile çalışmanın gelecek çalışmalara ışık tutması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
The concept of sustainability has been an area of responsibility for the textile and fashion industry since the moment it was first needed, and has become a necessity today. The amount of cutting waste that occurs as a result of fast production and consumption is growing. The issue of what will happen to this waste has been shaped by waste evaluation, reduction and or prevention studies. New alternative, adoptable and sustainable solutions have increasingly gained importance for the continuity of local production, slowness and workshop culture against fast fashion. These labor-intensive production forms also form the basis of new high fashion. As a perspective on the reduction of cutting waste; the contribution of the weaving technique in seamless production is also quite great. Especially in multi-layered weavings; it has been possible to create seamless woven clothes with fabrics woven in a cyclical manner with the technique called tube (pipe, hose). Different materials and methods have been developed in terms of the fit and wrapping of the clothes woven with this method. In the first chapter of thesis; after concepts such as sustainability, waste and fabric cutting waste in the textile and fashion industry, examples of seamless clothing from the past to the present were evaluated in terms of cutting waste, sewing and waste formations by giving their differences and similarities. In the second part; as a new practical proposal for the formation of cutting waste-free and seamless woven clothing; woven clothing applications woven with multi-layered tube (pipe, hose) weaving technique, after that shaped and dimensioned with structural manipulation technique on warp and weft were presented. Finally, it is aimed that the study sheds light on future studies with all stages, evaluations, originality and contribution to the field regarding the practice.