Energy optimisation during aec (architectural, engineering, construction) conceptual design phase
Mmi (mimari, mühendislik, inşaat) kavramsal tasarım aşamasında enerji optimizasyonu
  1. Tez No: 918600
  2. Yazar: MEHMET ARİF AKTOĞ
  3. Danışmanlar: DR. SEPEHR ABRİSHAMİ SHOKOOH
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: University of Portsmouth
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Bina Bilgisi (Mimari Tasarım) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bina Bilgisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
Bu araştırma, enerji optimizasyonunda BIM teknolojisi ve araçlarının sorunlarını, kavramsal tasarım aşamasında enerji optimizasyonunun nasıl yapılacağını, hangi kısıtların gerekli olduğunu ve hangilerinin kullanılacağını araştırıp analiz etmeyi ve bu sorunlara çözüm bulmayı amaçlamıştır. Ayrıca daha önce çalışılan sistemlerde enerji optimizasyonunun kavramsal tasarım aşamasına nasıl entegre edilebileceği ve sistemin nasıl kullanılacağı anlatılmaktadır. Bu araştırma hem nicel hem de nitel veri toplamayı ve veri toplamayı odak grup uzmanı katılımcılarla tamamlamıştır. Bu araştırma, katılımcıların görüşlerini ve yorumlarını istatistiksel ve istatistiksel olmayan bir şekilde analiz etmiş ve katıldıkları çerçevede iyileştirmeler yapmayı amaçlamıştır. Çalışmanın sonuçları gösteriyor ki; önerilen çerçeve başarılı bir şekilde oluşturulmuş ve katılımcıları heyecanlandıracak ve geleceğe yönelik daha derinlemesine araştırmalara olanak sağlayacak bir çerçeve oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
This research aimed to investigate and analyse the problems of BIM technology and tools in energy optimisation, how to do energy optimisation in the conceptual design phase, which constraints are necessary and which to use and to find solutions to these problems. It also explains how energy optimisation can be integrated into the conceptual design phase on previously worked systems and how the system will be used. This research completed both quantitative and qualitative data collection and data collection with focus group expert participants. This research has analysed participants' opinions and interpretations in a statistical and non-statistical way and aimed to make improvements on the framework in which they participate. The results of the study show that; the proposed framework has been set up successfully, and a framework has been created to excite the participants and enables more in-depth research into the future.