6. sınıflarda paralelkenarda alan ve üçgende alan konusunun öğretiminde kullanılan gerçekçi matematik eğitimi yaklaşımının öğrencilerin matematik akademik başarılarına etkisi
The effect of 6th grade realistic mathematics education approach used in teaching area in parallelogram and area in triangle on students' academic achievement
- Tez No: 918599
- Danışmanlar: PROF. DR. SEBAHAT YETİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmanın amacı, 6. sınıflarda“paralelkenarda alan ve üçgende alan”konusunun öğretiminde kullanılan gerçekçi matematik eğitimi yaklaşımının öğrencilerin matematik akademik başarılarına etkisini incelemektir. Araştırma yapılırken ön test-son test deney ve kontrol gruplu yarı deneysel desen araştırma modelinden faydalanılmıştır. Araştırma 2023-2024 eğitim- öğretim yılında Ankara ili Keçiören ilçesinde bulunan bir ortaokulda öğrenim gören 46 öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. Deney ve kontrol grupları belirlenirken seçilen ortaokulda bulunan 6. sınıf öğrencilerinden matematik dersi yılsonu akademik başarı ortalamalarına göre başarı durumları denk olan iki sınıf bağımsız örneklem t testi kullanılarak belirlenmiştir. Deney grubu olarak seçilen grupta gerçekçi matematik eğitimi yaklaşımı kullanılarak matematik öğretimi yapılmış; kontrol grubu olan diğer sınıfta ise Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda uygulanan mevcut yöntemle öğretime devam edilmiştir. Araştırmacı tarafından geliştirilen geometri başarı testi her iki gruba da ön test ve son test olarak uygulanmıştır. Ön testten elde edilen verilerde kontrol ve deney grupları arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır. Dağılımın normal olduğu belirlenen çalışma gruplarından elde edilen veriler bağımsız ve bağımlı örneklem t testi ile analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda, uygulanan yöntemin deney grubunda bulunan öğrencilerin matematik akademik başarı düzeylerinde kontrol grubu öğrencilerine göre anlamlı bir fark oluşturduğu tespit edilmiştir. Sonuç olarak, gerçekçi matematik eğitimine uygun etkinliklerin matematik dersi öğretiminde kullanılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of the realistic mathematics education approach used in teaching 'area in parallelogram and area in triangle' subject in 6th grade on students' academic achievement in mathematics. While conducting the research, a quasi-experimental design research model with pretest-posttest experiment and control group was used. The research was carried out with 46 students studying in a secondary school in Keçiören district of Ankara province in the 2023-2024 academic year. While determining the experimental and control groups, two classes of 6th grade students in the selected secondary school whose achievement status was equal according to the year-end academic achievement averages of the mathematics course were determined using the independent sample t test. In the group selected as the experimental group, mathematics teaching was carried out using the realistic mathematics education approach; in the other class, which was the control group, teaching continued with the current method applied in schools affiliated to the Ministry of National Education. The geometry achievement test developed by the researcher was applied to both groups as pre-test and post-test. No significant difference was found between the control and experimental groups in the data obtained from the pre-test. The data obtained from the study groups with normal distribution were analysed with independent and dependent sample t test. As a result of the research, it was determined that the method applied made a significant difference in the mathematics academic achievement levels of the students in the experimental group compared to the control group students. As a result, it is recommended that activities suitable for realistic mathematics education should be used in mathematics course teaching.