Nitanium palatal ekspansiyon ve quad-helix apareylerinin dentofasiyal yapılar üzerindeki etkilerinin karşılaştırılması
- Tez No: 91864
- Danışmanlar: PROF. DR. YALÇIN IŞIMER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
7. ÖZET Çalışmamızın amacı, daimi dentisyon döneminde maksiller darlık ile birlikte posterior çapraz kapanış gösteren olgularda, Nitanium Palatal Ekspansiyon apareyinin ve Quad-helix apareyinin dentofasiyal yapılar üzerindeki sagital, transversal ve vertikal yöndeki etkilerini belirlemek, karşılaştırmak ve klinik araştırmalara, katkıda bulunmaktır. Bu amaçla, daimi dentisyonda, maksiller darlıkla birlikte posteriorda çift veya tek taraflı çapraz kapanışa sahip ve yaş ortalaması 12.7 yıl olan 7'si erkek, 15'i kız toplam 22 birey seçilmiştir. Her bireyin, genişletme tedavisinden önce ve sonra lateral ve frontal sefalometrik filmleri, alt ve üst alçı modelleri, okluzal radyografileri ve ağız içi resimleri alınmıştır. Tedavi öncesi ve tedavi sonrası lateral ve frontal sefalometrik filmler, alt ve üst alçı modeller üzerinde yapılan ölçümler“Wilcoxon ve Mann-Whitney U”testleri ile değerlendirilmiştir. Sonuç olarak her iki grupta da önemli miktarlarda genişleme sağlandığı gözlenmiştir. NPE apareyinin, Quad-helix apareyine oranla uygulama ve aktivasyon kolaylıkları gibi avantajlarının yanı sıra iskeletsel etkilerinin daha fazla olduğu ve tedavi süresinin kısaldığı belirlenmiştir. 99
Özet (Çeviri)
8. SUMMARY The purpose of our study was to evawate the vertical, saggital and transversal effects of Nitanium Palatal Expansion and Quad-helix appliances on dentofacial structures in patients with maxillary transversal defficiency and posterior cross-bite. The study was carried on lateral frontal and occlusal radiographs and orthodontic models of 22 patients within the average age of 12.7 years who manifested with unilateral or bilateral posterior cross-bite. The measurements obtained from radiographs and models were evaluated statistically by Wilcoxon and Mann-Whitney U tests. In conclusion, significant amounts of expansion were observed in both groups. Along whit the advantages of application and activation, treatment time had shortened and more pronounced skeletal effects was observed in NPE group when compared whit the Quad-helix group. 100