Nitanium palatal ekspansiyon apereyinin dentofasiyal yapılar üzerine etkisi
- Tez No: 54907
- Danışmanlar: DOÇ.DR. YAŞAR GÖYENÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
ÖZET Çalışmanın amacı, daimi dentisyon döneminde maksiller darlık ile birlikte posterior çapraz kapanış gösteren olgularda, Nitanium Palatal Ekspansiyon Apareyinin dentofasiyal yapılar üzerindeki sagital, transversal ve vertikal yöndeki etkilerini belirlemek ve klinik araştırmalara katkıda bulunmaktır. Bu amaçla, iskeletsel sınıf özellikleri dikkate alınmadan, daimi dentisyonda, maksiller darlıkla birlikte posteriorda çift taraflı çapraz kapanışa sahip ve yaş ortalaması 13.9 yıl olan 4'ü erkek, 12'si kız toplam 16 birey seçilmiştir. Her bireyin, genişletme tedavisinden önce, tedaviden sonra ve ortalama 2.9 aylık pekiştirme tedavisini takiben lateral ve frontal sefalometrik filmleri, alt ve üst alçı modelleri, periapikal radyografileri ve ağız içi resimleri alınmıştır. Lateral ve frontal sefalometrik filmler ve alt ve üst alçı modeller üzerinde yapılan ölçümler, Tedavi öncesi-Tedavi sonu, Tedavi sonu-Pekiştirme sonu ve Tedavi öncesi-Pekiştirme sonu şeklinde karşılaştırılarak,“Wilcoxon Eşleştirilmiş İki Örnek Testi”ile değerlendirilmiştir.97 Periapikal filmler ile de midpalatal suturdaki değişiklikler gözlenmiştir Sonuçta, Nitanium Palatal Ekspansiyon Apareyinin, transversal düzlemde, daha çok dentoalveoler seviyede olmak üzere, iskeletsel genişletme de yaptığı belirlenmiştir. Vertikal ve sagital düzlemlerde ise, üst keserlerin palatinale eğimlendiği ve bir miktar uzadığı saptanmıştır. Ayrıca, maksiller molarların vertikal yönde uzaması sonucu, mandibulanm aşağıya ve geriye doğru rotasyon yaptığı belirlenmiştir. Bunun sonucu olarak, alt yüz boyutu artmıştır. Klinik olarak, posterior çapraz kapanışın ve mesiopalatinal rotasyona uğramış birinci molarların rotasyonlarının düzeldiği ve bu dişlerin kronlarının distale eğildikleri veya dikleştikleri gözlenmiştir. S.M.E. işleminde uygulanan kuvvet ve genişletme miktarı ile birlikte, yaş faktörü ve büyüme potansiyelini de göz önünde tutarak, bu apareyin süt ve karışık dentisyondaki bireylerde de etkilerinin değerlendirilmesinin yerinde olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE EFFECTS OF NITANIUM PALATAL EXPANDER APPLINANCE ON DENTOFACIAL STRUCTURES In this study, it was aimed to determine the sagittal, transversal and vertical effetcs of Nitanium Palatal Expander Appliance on dentofacial structures in patients with posterior cross bite and maxillary collaps in the permanent dentition and by this way to contribute the clinical investigations. With neglecting the skeletal class characteristics, 4 boys, 12 girls which makes a total of 16 patients with an age range of 13.9 months with bilateral cross-bite and maxillary collaps in the permanent dentition were chosen. Lateral and frontal cephalometric radiographs, maxillary and mandibuler plaster models, periapical radiographs and intra oral photograhs were obtained from each patient pre treatment, post treatment and at the 2.9 months retention treatment period. The mesaurements that were obtained from the lateral and frontal cephalometric radiographs and maxillary and mandibuler plaster models were evaluated by 'Wilcoxon Paired Two Sample Test' comparing Pre treatment-99 Post treatment, Post treatment-End of the retention and Pre treatmant- End of the retention periods. Changes on the midpalatal suture were observed by periapical radiographs In conclusion of the study, it was determined that the skeletal expansion was also observed at same time with dentoalveoller expansion in transversal plane with the application of Nitanium Palatal Expansion appliance. Upper incisors were extruded and retrograded in vertical and sagittal planes. Also, the extrusion of the upper first molars caused the mandible to rotate backwards and downwards. This resulted in an increase of the vertical dimension of the lower face. It was clinically observed that posterior cross-bite and mesipalatal rotation of the upper first molars were improved and crowns of the forementioned teeth were tipped distally or uprighted.