Deprem afetinde su yönetimi: Kahramanmaraş-Pazarcık depremleri örneği
Water management in earthquake disaster: The case study of Kahramanmaraş- Pazarcık earthquakes
  1. Tez No: 918716
  2. Yazar: ENES TUNÇBİLEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖKŞEN ÇAPAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deprem Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, İnşaat Mühendisliği, Earthquake Engineering, Engineering Sciences, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Entegre Su Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Su, yaşamın temel kaynağı ve ekosistemin sürdürülebilirliği için vazgeçilmez bir kaynaktır. İnsan yaşamının yanı sıra tarım, sanayi ve enerji üretimi gibi pek çok sektör suya bağımlıdır. Afet durumlarında suyun miktarı, kalitesi ve temiz suya erişim sıkıntısı kritik bir öneme sahip olup halk sağlığını tehdit eden ciddi salgın hastalıklara yol açabilir. Bu çalışmada deprem afetlerinde yaşanan su problemleri, dünya örnekleri ve yakın zaman önce yaşanan 6 Şubat 2023 Kahramanmaraş – Pazarcık depremi özelinde incelenmiştir. Çalışmanın giriş kısmında afetler ve içme suyu altyapısını oluşturan sistemlerin tanımları yapıldıktan sonra dünyadaki diğer örnekler verilmiştir. Daha sonra tezin yöntemi ve saha gözlemleri üzerine tespit edilen bulgular tartışılmıştır. Çalışmanın senaryo kısmında olması muhtemel bir deprem (sismik boşluk) için içme suyu isale hattında meydana gelebilecek hasarlar tahmin edilmiştir. Bu çalışma; deprem afetleri sırasında ve sonrasında su kaynaklarının etkin ve sürdürülebilir yönetimini ele almayı amaçlamaktadır. Entegre su yönetimi planlarıyla deprem afetlerinde meydana gelebilecek hasarları minimuma indirerek depremde su yönetimine hazır hale gelinmesi için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Water is the fundamental source of life and an indispensable resource for the sustainability of ecosystems. Sectors including human life, agriculture, industry, and energy production depend on water. During the disaster, water quantity, quality, and access to clean water are of critical importance and can lead to serious epidemic diseases that threaten public health. This study examines water-related problems arising from earthquake disasters, drawing on global case studies with a particular emphasis on the February 6, 2023, Kahramanmaraş–Pazarcık earthquake.. In the introduction, definitions of disasters and overview of the systems that constitute drinking water infrastructure are provided, followed by examples from various worldwide cases. Subsequently, findings of the field observations identified and the methodology of the thesis are discussed. In the scenario section of the study, potential damage to drinking water transmission lines in the event of a probable earthquake (seismic gap) is predicted. This study aims the effective and sustainable management of water resources during and postearthquake disasters. For minimizing earthquake-related damage through the development of integrated water management plans and ensuring preparedness for water management in earthquake scenarios recommendations are made.