6 Şubat 2023 Kahramanmaraş depremleri sonrası kamu kurumlarında afet yönetimi: Mardin ili örneği
6 February 2023 disaster management in public institutions after Kahramanmaraş earthquakes: Example of Mardin province
- Tez No: 932242
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMİL İNAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mardin Artuklu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Doğal afetler içerisinde en yıkıcı, en can alıcı, en tahrip edici afetin deprem olduğunu söylemek mümkündür. Deprem afeti, can ve mal kayıpları ile yaralanmaların yanı sıra, bina, yol, köprü, baraj, elektrik santralleri gibi yapılarla, kanalizasyon, gaz ve su hatları gibi şehirlerin alt yapısında çok ciddi ekonomik zararlara da neden olmaktadır. Böylesi büyük ve geniş çaplı tahribatlar doğurabilen deprem afetleri karşısında kamu kurumlarının bu afet durumunu yönetebilme kabiliyeti büyük önem taşımaktadır. Bu araştırmanın konusu; Kahramanmaraş depremleri sonucu Mardin İlindeki beş kamu kurumunun gerek Mardin İlinde, gerekse afet bölgesinde hem deprem sırasında, hem de deprem sonrasında faydalı, yeterli, eksik ve yanlış bulunan işleyişlerin ortaya çıkarılmasıdır. Bu araştırmada nitel araştırma yöntemi uygulanmıştır. Veri toplama yöntemi olarak yarı yapılandırılmış mülakat tekniği kullanılmıştır. Toplanan veriler, betimsel ve içerik analizine tabi tutularak yorumlanmışlardır. Depremden, başta çocuklar ve kadınlar ile desteğe muhtaç yaşlı ve hastalar daha çok etkilenmişlerdir. Afetzedeler, mevsimin kış olması nedeniyle başta ısınma olmak üzere; su, tuvalet, banyo, elektrik gibi imkânlara çok zor koşullarda erişebilmişlerdir. Araştırmanın sonunda, elde edilen bulgulardan yararlanılarak Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı'nın (AFAD) müstakil bir Bakanlığa dönüştürülmesi, belediyelerde afet birimlerinin kurulması, arama-kurtarma çalışmaları bitmeden hasar tespit çalışmalarına başlanılmaması gibi bir takım öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
It is possible to say that the most devastating, most vital and most destructive disaster among natural disasters is earthquake. In addition to loss of life and property and injuries, earthquake disasters also cause serious economic damages in structures such as buildings, roads, bridges, dams, power plants and in the infrastructure of cities such as sewerage, gas and water lines. In the face of earthquake disasters that can cause such large and widespread destruction, the ability of public institutions to manage this disaster situation is of great importance. The subject of this research is to reveal the useful, sufficient, deficient and incorrect operations of five public institutions in Mardin Province both in Mardin Province and in the disaster area as a result of the Kahramanmaraş earthquakes, both during and after the earthquake. Qualitative research method was applied in this research. Semi-structured interview technique was used as the data collection method. The collected data was interpreted by subjecting it to descriptive and content analysis. Children, women and the elderly and patients in need of support were mostly affected by the earthquake. The victims of the disaster, especially heating due to the winter season; They had access to facilities such as water, toilets, bathrooms and electricity under very difficult conditions. At the end of the research, a number of suggestions were made, such as transforming the Disaster and Emergency Management Presidency (AFAD) into an independent Ministry, establishing disaster units in municipalities, and not starting damage assessment work before search and rescue work is completed, using the findings obtained.