Zoğrafyon Rum Lisesi (1893-1960)
Zoğrafyon Greek High School (1893-1960)
- Tez No: 918734
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SONER DURSUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 199
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, Osmanlı Devleti'nin son döneminde (1893) kurulan ve günümüzde hala eğitim vermeye devam eden, Zoğrafyon Rum Lisesi'nin tarihsel süreç içerisindeki (gelişimini); özellikle Cumhuriyet Döneminde Türkiye ve Yunanistan arasındaki siyasi gerilimlerin etkilerini ortaya koymaktır. Ayrıca çalışmada, değişen eğitim politikaları ile azınlıklara ait eğitim kurumlarının siyasi, sosyal ve ekonomik olarak ilişkili olduğu kurum, kuruluş ve kişiler üzerinden geçirdiği değişim sürecine de değinilmektedir. Araştırma Zoğrafyon Rum Lisesi'nin kısıtlı da olsa arşivinden, okulun eski öğrencilerinden, birinci ve ikinci el kaynaklardan faydalanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonucunda Osmanlı Devleti'nin son döneminde açılan Zoğrafyon Rum Lisesi'nin özellikle Cumhuriyet Dönemi'nde yaşanan siyasi olaylardan etkilendiği gözlenmiş ve İstanbul'da giderek azalan Rum nüfusuyla orantılı olarak okulun öğrenci sayısının da bir düşüş görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The central aim of the study is to show the historical process of Zoğrafyon Greek High School which was opened in the last period of the Ottoman Empire (1893) and actively provides education today; the study reveals how it was affected by the developments caused by the political tensions between Türkiye and Greece, especially during the Republican Period. In addition, with the change in education policies, the process of change that minority educational institutions undergo through the institutions, organizations, and people with whom they are politically, socially, and economically related is also mentioned. The research was conducted by benefiting from the limited archives of the School (Zoğrafyon High School), former students, and other first and second-hand sources. As a result of the research, it was noticed that Zoğrafyon High School which was opened in the last period of the Ottoman Empire was especially influenced by the political events that took place during the Republican Period, and it was also observed that its number of students declined in proportion to the constantly reducing Greek population in Istanbul.