Investigating the transportation efficiency of ride-hailingservices by considering empty trips: The case of austin, Texas
Araç çağırma hizmetlerinin ulaşım verimliliğinin boş yolculuklar dikkate alınarak araştırılması: Austin, Teksas örneği
  1. Tez No: 918759
  2. Yazar: OĞUZ TENGİLİMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: University of Leeds
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Uygulama tabanlı talep üzerine yolculuk hizmetlerinin, diğer bir deyişle araç çağırma hizmetlerinin popülaritesi, 2009 yılında Uber'in piyasaya sürülmesinden sonra son on yılda dünya genelinde hızla artmıştır. Büyük şehirlerdeki taksi sektörü, mobilite alanındaki bu yıkıcı yenilik nedeniyle önemli bir değişim yaşamıştır. Araç çağırma hizmetlerinin dünya çapında artan popülaritesi, esas olarak yolculara birçok avantaj sağlayan teknolojik yeniliklerin bir sonucudur. Geleneksel taksi hizmetlerine kıyasla daha kısa bekleme süreleri ve daha düşük maliyetlerle daha güvenilir ve erişilebilir bir ulaşım hizmeti sağlamaktadırlar. Ancak, araç çağırma hizmetlerinin bu hızlı büyümesine paralel olarak, kentsel ulaşımdaki rolleri hakkında birçok soru ortaya çıkmıştır. Daha önce yapılan çalışmaların çoğu, araç çağırma hizmetlerinin insanların seyahat davranışlarında ve kentsel hareketlilik modellerinde değişikliklere yol açtığını ortaya koymuştur. Bununla birlikte, bu yeni mobilite hizmetlerinin kentsel ulaşım sistemleri üzerindeki araçla kat edilen mil (AKM) açısından etkileri, cevaplanması gereken tartışmalı konulardan biridir. Bu hizmetlerle ilgili önemli endişelerden biri, boş yolculuklar nedeniyle kentsel ağlarda kat edilen ek araç mili üretmeleridir. Kat edilen boş araç milinin ölçülmesi, bu hizmetlerin şehirlerdeki tıkanıklık ve buna bağlı araç emisyonları üzerindeki etkilerinin değerlendirilmesi açısından son derece önemlidir çünkü AKM, ulaşım sistemi performansının temel bir ölçütüdür ve ağdaki tıkanıklık seviyesi üzerinde önemli etkileri vardır. Araç çağırma hizmetlerinin yolculukları dünya genelinde artmaya devam ettikçe, bu hizmetlerin kentsel ulaşım üzerindeki etkilerini anlamak araştırmacılar, politika yapıcılar ve ulaşım planlamacıları için daha önemli hale gelmektedir. Ayrıca, gelecekte otonom ve bağlantılı araçların ortaya çıkacağı ve bunların da araç çağırma hizmetlerinin kullanımını hızlandıracağı düşünüldüğünde, bu yeni mobilite hizmetlerinin ulaşım üzerindeki etkilerini belirlemenin önemi, gelecekteki ulaşım sistemlerini şekillendirmek için hayati önem taşımaktadır. Bu nedenlerle, araç çağırma hizmetlerinin verimliliğinin kapasite kullanımı açısından ölçülmesi veya ölü sefer oranının belirlenmesi, sistem genelinde AKM üzerindeki etkilerinin değerlendirilmesinde kritik bir faktördür. Bununla birlikte, bugüne kadar, özellikle Birleşik Krallık'ta açık veri eksikliği nedeniyle bu konuda çok az kanıt bulunmaktadır. Bu çerçevede, bu araştırmanın ilk amacı, anketler yoluyla birincil seyahat verileri toplayarak Birleşik Krallık'taki özel kiralık araç sürücülerinin ulaşım verimliliğini araştırmaktır. Ancak, veri toplama yöntemi Leeds Üniversitesi Fakülte Araştırma Etik Kurulu tarafından onaylanmamıştır. Bu nedenle, bu çalışma kapsamında, Austin'de kâr amacı gütmeyen bir araç çağırma şirketi olan RideAustin tarafından yayınlanan ve Uber ve Lyft'in şehirde geçici olarak hizmet dışı kaldığı dönemdeki sürücü yolculuk detaylarını içeren açık bir veri seti kullanılmıştır. Bu araştırmanın temel amaçları şunlardır: • Araç çağırma hizmeti sürücüsü günlük etkinlik şemasını belirlemek ve sürücülerin olası senaryolarını değerlendirmek; • Sürücülerin verimliliğini ve şemadaki her bir segmentin oranını belirlemek için bireysel araç çağırma sürücüsü yolculuk verilerini analiz ederek metrikleri geliştirmek. Önceki araştırmalardan farklı olarak bu çalışma, verimlilik oranına ilişkin bulguları alt ve üst sınırlara dayalı bir aralık değeri olarak sunmaktadır. Üst sınır, sürücülerin bir önceki yolculuk bittikten hemen sonra araçlarını park edip bir sonraki yolculuk talebini bekledikleri muhafazakâr durumu veya bir sonraki yolculuk talebinin sürücülere bir önceki yolculuk bitmeden gönderildiği durumu temsil etmektedir. Bununla birlikte, verimlilik için alt sınır, sürücülerin bir sonraki yolculuğun yolcu alma konumlarına ulaşana kadar park etmeden seyahat ettikleri en kötü durum senaryosunu temsil eder. Analiz yöntemine göre, gerçek verimliliğin bu aralıkta olması beklenmektedir. Burada sunulan sonuçlar, 31 Aralık 2016 ile 31 Mart 2017 tarihleri arasında en yüksek yolculuk sayısına sahip on sürücü tarafından gerçekleştirilen 12,089 yolculuk verisine dayanmaktadır. RideAustin veri setinin analizine dayanarak, aşağıdaki temel bulgular vurgulanabilir: • RideAustin hizmetinin mil bazlı verimliliği, ölü seferlerin işe gidip gelme bölümleri hariç olmak üzere %51,4 ile %66,3 arasında değişmektedir. Bu, yolculu her 100 mil için, bir araç çağırma sürücüsünün muhafazakâr senaryo durumunda boş koltuklarla ek 51 mil, en kötü senaryoda ise 95 mil yol kat etmesi gerektiğine eşittir. • Araç çağırma sürücüleri, bir önceki yolculuk bittikten hemen sonra park ederlerse verimliliklerini yüzde 29'a kadar artırabilir ve böylece araçlarının yakıt tüketiminden tasarruf edebilirler. (Aynı taleplerin sürücülerin konumlarına yakınlığı dikkate alınmadan sürücülere gönderildiği varsayılmıştır). • Araç çağırma hizmetlerinin zaman verimliliği kat edilen araç saati açısından değerlendirildiğinde, RideAustin'in verimlilik oranı %47,6 ile %64,5 arasında değişmektedir. • Sürücüler, vardiya saatleri boyunca yolcu olmadan, araçta bir yolcuyla olduğundan daha fazla zaman geçirmektedir. RideAustin'in tahmini ölü zaman oranı, birbirleri arasında 60 dakikadan az olan yolculuklar için yüzde 52,4'tür. • Sürücülerin bir sonraki yolculuklarının yarısından fazlası, bir önceki yolculukları bittikten sonraki 15 dakika içinde başlıyor. • RideAustin hizmeti için ortalama bekleme süresi neredeyse 4 dakikadır, ayrıca sürücüler ve yolcular yolculuk başlamadan önce teslim alma noktalarında yaklaşık bir buçuk dakika daha harcamaktadır. • Yolcuların yarısından fazlası RideAustin hizmetlerini 4 milden daha kısa mesafelere seyahat etmek için kullanmaktadır. Yolculukların ortalama süresi 12 dakikanın biraz üzerindeyken, ortalama yolculuk uzunluğu 5,04 mildir. • Araç çağırma sürücüleri, yolculuk talebinden sonra yolcuları taşımak için yolculuk süresinden yaklaşık yüzde 44 daha fazla zaman harcıyor. Özetle, bu çalışmanın sonuçları, araç çağırma hizmetinin caddelerde önemli miktarda boş AKM ürettiğini göstermektedir. Bu etki, kentsel ağlardaki AKM'yi ve dolayısıyla tıkanıklığı ve ilgili araç emisyonlarını artırma eğiliminde olacaktır. Bununla birlikte, bu hizmetlerin AKM üzerindeki genel etkilerini mevcut verilere dayanarak değerlendirmek zordur çünkü model ikamesi, araç sahipliği ve doluluk seviyesi gibi birçok parametre AKM'yi etkilemektedir. Bunun dışında, RideAustin verileri tek bir kuruluşu temsil ettiği için birçok önemli araştırma türüne temel oluşturmuş olsa da daha doğru bir sonuç elde etmek için veri çeşitliliğinin artırılmasına ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
The popularity of app-based on-demand ride services, in other words, ride-hailing services has increased rapidly across the world in the last decade after the introduction of Uber in 2009. The taxi industry in major cities has experienced significant change due to this disruptive innovation in mobility. The growing popularity of ride-hailing services around the world is mainly a result of the technological innovations that give travellers many advantages. They provide a more reliable and accessible transport service with shorter waiting times to more locations and with a lower cost than traditional taxi services. However, in parallel with this rapid growth of ridehailing services, many questions have arisen about their role in urban transport. Most prior studies have already revealed that ride-hailing services lead to changes in the travel behaviour of people and urban mobility patterns. Nonetheless, the impacts of these new mobility services on urban transport systems in terms of vehicle miles travel (VMT) is one of the controversial issues to be answered. One of the significant concerns about these services is that they generate the additional vehicle miles travelled in urban networks due to empty trips. The measurement of empty vehicle miles travelled is extremely important to assess their impacts on congestion and associated vehicle emissions in cities because VMT is a fundamental measure of transportation system performance and has significant implications on the congestion level in the network. As the trips of ride-hailing services continue to increase across the world, understanding their effects on urban transport are becoming more crucial for researchers, policymakers and transport planners. Moreover, considered to future with an emergence of autonomous and connected vehicles, which is estimated to accelerate the usage of ride-hailing services, the importance of determining the impacts of these new mobility services on transportation is vital to shape future transportation systems. For these reasons, quantifying ride-hailing services efficiency in terms of capacity utilisation or determining deadheading rate is a critical factor in evaluating their impacts on VMT systemwide.