Dual-band circular polarized conformal tapered slot antenna array
Çift-bant dairesel polarize konformal konik yarık anten dizisi
- Tez No: 918834
- Danışmanlar: PROF. DR. MEVLÜDE GÜLBİN DURAL ÜNVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu tez çalışması, çift bantlı ve her iki frekansta da dairesel polarize antenlerin tasarım ve üretim sonuçlarını kapsamaktadır. Anten elemanı genişleyerek açılan yarık anten gibi çalışmaktadır. Bu sayede antenler hem X-Band'ta hem de Ka-Band'ta çalışabilmektedir. Linear polarize bu antenleri sırayla döndürerek yerleştirerek ve uygun faz farklarıyla besleyerek her iki çalışma frekansında da dairesel polarize elde edilmiştir. Bu yenilikçi tasarım, çift bantlı çalışma ve dairesel polarizasyon konularında önemli ilerlemeler göstermekte ve modern iletişim ile radar sistemleri alanlarına katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis presents the design and development of a conformal circularly polarized dual-band tapered slot antenna array. The single antenna operates as a tapered slot antenna. By sequentially rotating the antenna elements, a circularly polarized array configuration is achieved, enhancing the antenna's performance and broadening its application potential. This innovative design demonstrates significant advancements in dual-band operation and circular polarization, contributing to the fields of modern communication and radar systems.