Kompleks tipli k-Padovan dizileri ve uygulamaları
The complex type k-Padovan sequences and their applications
  1. Tez No: 918885
  2. Yazar: GÜNTAÇ CECO
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMÜR DEVECİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu tez çalışmasında, kompleks-tipli k-Padovan dizileri tanımlandı ve daha sonra (1,k-1)-bonacci sayıları, k-Padovan sayıları ve kompleks-tipli k-Padovan sayıları arasındaki ilişkiler matris yöntemiyle verildi. Ayrıca kompleks-tipli k-Padovan dizisi m modülüne göre incelendi ve bazı m değerleri için m modülüne göre k-Padovan dizisi ve kompleks-tipli k-Padovan dizisinin periyotlarının ilişkili olduğu gösterildi. Bunlara ek olarak, kompleks tipli k-Padovan dizileri gruplara genişletildi. Son olarak, elde edilen bulguların uygulaması olarak SD2m semidihedral grubundaki kompleks-tipli k-Padovan dizilerinin periyot uzunlukları elde edildi.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the complex-type k-Padovan sequences were defined and then the relationships between (1,k-1)-Bonacci numbers, k-Padovan numbers and complex-type k-Padovan numbers were given by matrix method. Also, the complex-type k-Padovan sequence modulo m was examined and it was shown that for some m the periods of k-Padovan sequences and complex-type k-Padovan sequences modulo m were related. In addition, complex-type k-Padovan sequences were extended to groups. Finally, as an application of the obtained results, the period lengths of complex-type k-Padovan sequences in SD2m semidihedral group were obtained.