Kurumsal iş birimi desteği için yapay zeka destekli yardımcı asistan geliştirilmesi
For enterprise business unit support development of artificial intelligence supported assistant
- Tez No: 918884
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CAN AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Yönetim Bilişim Sistemleri, Management Information Systems
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Günümüzde bilgi teknolojileri departmanları, iş süreçlerinin verimliliğini artırmak ve operasyonel sorunları minimize etmek için çeşitli yazılım ve donanım çözümleri kullanmaktadır. Ancak, bu çözümlerin etkinliği, çalışanların bu sistemleri ne kadar hızlı ve doğru bir şekilde kullanabildiklerine bağlıdır. İş birimlerinin karşılaştığı problemleri çözmede yaşanan zorluklar, genellikle bilgiye erişim sürecindeki yavaşlık ve doğru bilgilere ulaşamama gibi faktörlerden kaynaklanmaktadır. Bu çalışmada da bu noktadan hareketle sürecin çözüm aşamasında daha hızlı dönütler alabilmek için yardımcı asistan modelinin işlevselliği öngörüsüyle“Kurumsal İş Birimi Desteği İçin Yapay Zeka Destekli Yardımcı Asistan Geliştirilmesi”konusu ele alınmıştır. Bu çalışma, bilgi teknolojileri departmanında çalışan kullanıcıların iş birimlerinin karşılaştığı SAP sistemindeki problemleri ya da diğer sorunlarını daha hızlı ve doğru bir şekilde çözebilmelerini sağlamak amacıyla yapay zeka destekli bir asistan chatbot geliştirilmesini ele almaktadır. Çalışmada Python programlama dili, Gradio kütüphanesi ve OpenAI tarafından sağlanan API anahtarı kullanılarak doğal dil işleme yeteneğine sahip kullanıcı dostu bir web arayüzü oluşturulmuştur. Oluşturulan arayüzde, SAP süreçlerine özel özelleştirilmiş süreçler dokümante edilen veriler ile modele öğretilmiş ve böylece kullanıcıların sorunlarını analiz ederek uygun çözüm yollarını öneren bir yapay zeka destekli asistan chatbot geliştirilmiştir. Bu chatbot, çalışanların problemleri daha hızlı ve etkili bir şekilde çözmelerine yardımcı olmayı amaçlamaktadır. Çalışma üç ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, literatür taraması yapılarak kurumsal kaynak planlama sistemlerinin temel yapısı ve SAP sisteminin modülleri incelenmiştir. İkinci bölümde, OpenAI API ve doğal dil işleme süreçleri detaylandırılarak uygulamanın verimliliğini ölçmek için kullanılan istatistiksel yöntemler açıklanmıştır. Üçüncü bölümde, geliştirilen uygulamanın sistem mimarisi ve arayüzü tanıtılmış, kullanıcıların chatbotun sağladığı çözüm yollarını değerlendirmeleriyle elde edilen veriler analiz edilmiştir. Bu bağlamda, geliştirilen chatbotun yanıt kalitesi ve doğruluğu ChatGPT, Gemini, Google ve Claude'nin yanıtları karşılaştırılmıştır. Analiz sonuçlarına göre, chatbot, çalışanların sorun çözme süreçlerini hızlandırmış ve kullanıcı memnuniyetinde önemli bir artış sağlamıştır. Çalışmanın sonunda, elde edilen sonuçlar ışığında uygulamanın daha da geliştirilmesi için öneriler sunulmuştur. Bu araştırma, yapay zeka destekli çözümlerin iş süreçlerindeki uygulanabilirliğini ve etkinliğini göstermesi açısından önemli bir katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Today, information technology departments use various software and hardware solutions to enhance the efficiency of business processes and minimize operational problems. However, the effectiveness of these solutions depends on how quickly and accurately employees can use these systems. Challenges in solving problems encountered by business units often stem from factors such as slow access to information and the inability to reach accurate data. This study, driven by the goal of receiving faster feedback in the problem-solving phase, focuses on the development of an“Artificial Intelligence-Supported Assistant for Enterprise Business Unit Support.”This study aims to develop an artificial intelligence-supported assistant chatbot to help users in information technology departments solve SAP system-related problems and other issues more quickly and accurately. A user-friendly web interface with natural language processing capabilities was created using Python programming language, the Gradio library, and the API key provided by OpenAI. The developed interface was customized for SAP processes by training the model with documented data on specific workflows. This enabled the chatbot to analyze user problems and suggest appropriate solutions. The primary goal of the chatbot is to assist employees in solving problems more effectively and efficiently. The study consists of three main sections. In the first section, the fundamental structure of enterprise resource planning systems and the modules of the SAP system were examined through a literature review. The second section elaborated on the use of the OpenAI API and natural language processing techniques, as well as the statistical methods employed to measure the efficiency of the application. In the third section, the system architecture and interface of the developed application were introduced, and the data obtained from user evaluations of the chatbot's solutions were analyzed. Additionally, the quality and accuracy of the chatbot's responses were compared with those of ChatGPT, Gemini, Google, and Claude. The analysis results indicate that the chatbot significantly accelerated problem-solving processes for employees and achieved a notable increase in user satisfaction. At the conclusion of the study, suggestions for further development of the application were presented based on the findings. This research makes a significant contribution by demonstrating the applicability and efficiency of AI-supported solutions in business processes.