Demografik Allee etkisi içeren bir epidemik model
An epidemic model with demographic Allee effect
- Tez No: 918904
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF DEMİRCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
Allee etkisi, ilk olarak W.C. Allee tarafından ortaya atılan ve bireysel uygunluk bileşeni ile nüfus yoğunluğu arasındaki ilişkiyi tanımlayan bir kavramdır. Kuduz virüsü, semptomlar görülmeye başladığında konakçı hayvanın ölümüne yol açan ölümcül bir zoonotik hastalıktır. Bu virüs, hayvanlarda şiddetli klinik bulgulara neden olaran nöral fonksiyon bozukluklarına ve sinirsel süreçlerde anomalilere yol açar. Bu tez çalışmasında Allee etkisi altında olan konakçı popülasyonunda kuduz virüsünün yayılma dinamikleri bir duyarlı-enfekte-iyileşmiş (SIR) modeli yardımıyla incelenmiştir. Bu tez beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm, Allee etkisi kavramını tanıtmaktadır. İkinci bölüm, konuya ilişkin temel kavramlar ve tanımlar üzerinde durmakta olup, genel salgın modelleri ile Allee etkisini içeren salgın modelleri arasındaki farkı vurgulamaktadır. Üçüncü bölüm, Usaini tarafından yazılmış bir araştırma makalesinin özetini sunmaktadır. Bu çalışmada kullanılana benzer bir metodoloji yardımıyla, dördüncü bölümde verilen yeni model incelenmiştir. Dördüncü bölümde, lineer olmayan diferensiyel denklemler yardımıyla ifade edilmiş yeni bir model sunulmakta ve bu modelin temel üreme sayısı ve denge noktaları gibi özellikleri incelenmektedir. Bu bölüm ayrıca, hastalıksız denge noktalarının varlığı ve kararlılığı ile endemik denge noktasının varlığının ispatını içermektedir. Sonuçlar son bölümde özetlenmiş ve tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Allee effect, a concept first proposed by W.C. Allee, describes the relationship between the individual fitness component and population density. Rabies virus is a fatal zoonotic disease that leads to the death of the host animal once symptoms begin to appear. This virus causes severe clinical signs in animals, leading to neural dysfunctions and abnormalities in neural processes. In this thesis, the dynamics of rabies virus spread in a host population under the Allee effect have been investigated using a susceptible-infected-recovered (SIR) model. This thesis consists of five chapters. The first chapter introduces the concept of the Allee effect. The second chapter focuses on the basic concepts and definitions related to the topic, highlighting the difference between general epidemic models and epidemic models incorporating the Allee effect. The third chapter presents a summary of a research paper written by Usaini. Using a methodology similar to the one employed in this study, the new model presented in the fourth chapter is examined. In the fourth chapter, a new model expressed through nonlinear differential equations is introduced, and the key properties of the model, such as the basic reproduction number and equilibrium points, are analyzed. This chapter also includes a proof of the existence and stability of disease-free equilibrium points and the existence of an endemic equilibrium point. The results are summarized and discussed in the final chapter.