Raylı sistem işletmelerinde finansal analiz: Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları Taşımacılık Anonim Şirketi uygulaması
Financial analysis in rail system enterprises: Application of the republic of türki̇ye state railways transportation company
- Tez No: 918903
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ONAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, Transportation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Raylı Sistemler Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Finansal analiz, bir şirketin finansal durumu ve performansını, özellikle kârlılığını ve operasyonel verimliliğini ölçmek için kullanılan temel bir araçtır. Bu çalışmada Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları Taşımacılık Anonim Şirketi özelinde raylı sistem işletmelerinde finansal analizin uygulanabilirliği incelenmiştir. Çalışmanın amacı, demir yolu taşımacılığı sektöründe finansal analizin öneminin doğrulanması ve şirketin finansal durumu ve performansının değerlendirilmesidir. Çalışmada şirketin bilanço ve gelir tablosu gibi temel finansal tabloları analiz edilerek likidite, borçluluk ve kârlılık gibi finansal sağlığına ilişkin bilgiler ortaya koyulmuştur. Ayrıca oran analizi gibi yöntemler üzerinden finansal performansı geçmiş yıllarla karşılaştırılmış ve gelecekteki potansiyel performansa ilişkin çıkarımlar yapılabilmesi sağlanmıştır. Çalışmanın sonuçları, şirketin finansal sağlığının genel olarak güçlü olduğunu ancak bazı iyileştirmeler yapılabileceğini göstermiştir. Şirkete operasyonel verimliliğin artırılmasına yönelik çabalara girişilmesi ve daha etkin bir maliyet kontrolünün yapılması önerilebilir. Sonuçlar, finansal analizin şirketin stratejik planlama süreçlerinde önemli bir rol oynayabileceğine işaret etmektedir. Sonuç olarak, bu çalışmada, örnek şirket üzerinden raylı sistem işletmelerinde finansal analizin önemi ve uygulanabilirliği ortaya koyulmuştur. Finansal analiz, raylı sistem işletmelerinin finansal durumlarını anlamalarına, stratejik kararlar almalarına ve uzun vadeli sürdürülebilirliklerini sağlamalarına yardımcı olan bir araç olarak kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Financial analysis is a fundamental tool used to measure a company's financial condition and performance, particularly its profitability and operational efficiency. This study examines the applicability of financial analysis in railway system operations, specifically focusing on the Republic of Türkiye State Railways Transportation Company. The study aims to validate the importance of financial analysis in the railway transportation sector and assess the company's financial condition and performance. In the study, the company's basic financial statements, such as the balance sheet and income statement, were analyzed to provide insights into its financial health in terms of liquidity, debt, and profitability. Additionally, methods such as ratio analysis were employed to compare the financial performance with past years and to make inferences about potential future performance. The study's results indicate that while the company's financial health is generally strong, there are areas where improvements can be made. Efforts to enhance operational efficiency and implement more effective cost-control measures are recommended to the company. The findings suggest that financial analysis can play a significant role in the company's strategic planning processes. In conclusion, this study has demonstrated the importance and applicability of financial analysis in railway system operations through the example of the company in question. Financial analysis can be used as a tool to help railway system enterprises understand their financial condition, make strategic decisions, and ensure long-term sustainability.