Maksiller dişsiz çenelerin protetik rehabilitasyonunda güncel ağız içi tarayıcıların doğruluklarının karşılaştırılması
Comparison of the accuracy of current intraoralscanners in the prosthetic rehabilitation ofmaxillary edentulous jaws
  1. Tez No: 918926
  2. Yazar: BÜŞRA KELEŞ EROĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİFNUR GÜZELCE SULTANOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı farklı maksiller dişsiz çene modellerinin protetik rehabilitasyonunda ilk basamak olan dijital ölçü yöntemlerinin farklı güncel ağız içi tarayıcılar kullanılarak doğruluklarının karşılaştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada iki adet dişsiz maksiller model kullanıldı. Modellerin birine 4 adet dental implant yerleştirildi. Modeller güncel yedi farklı ağız içi tarayıcı (Cerec Primescan, Trishape Trios3, Trishape Trios4, Trishape Trios5, Mediti700, Dental Wings-Straumann Virtuo Vivo, iTero Lumina) ile beş er kez ve referans tarayıcı olarak Atos Core-80 (GOM GmbH, Braun- schweig, Germany) ile tarandı. Veriler Geomagic Control X yazılımında çakıştırıldı. Ö rnek verilerin referans veri ile ç akış tırılması sonucu ortalama yü zey sapma değ erleri hesaplandı ve elde edilen bulgular istatistiksel aç ıdan değ erlendirildi. Analizler IBM SPSS 25 programında gerçekleştirilmiştir. Bulgular: Ağız içi tarayıcılar için yapılan doğruluk analizleri sonucunda 4 adet dental implant içeren model için CP ve T3'ün sapma değerleri diğer ağız içi tarayıcılara daha yüksektir. En düşük sapma değeri 4 adet dental implant içeren model için VV ağız içi tarayıcısıdır. Total dişsiz model için VV'nin sapma değeri diğer ağız içi tarayıcılara göre daha yüksektir. En düşük sapma değeri total dişsiz model için T4 bulundu.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to compare the accuracies of digital impression methods, which are the first step in the prosthetic rehabilitation of different maxillary edentulous jaw models, using different current intraoral scanners. Materials and Methods: In this study, two edentulous maxillary models were used. 4 dental implants were placed in one of the models. The models are equipped with seven different current intraoral scanners (Cerec Primescan, Trishape Trios3, Trishape Trios4, Trishape Trios5, Mediti700, Dental Wings-Straumann Virtuo Vivo, iTero Lumina) five times each and Atos Core-80 as a reference scanner (GOM GmbH, Braunschweig, Germany). Data were registered in Geomagic Control X software. The findings obtained as a result of overlapping the sample data with the reference data were evaluated statistically. Analyzes were carried out in IBM SPSS 25 program. Results: As a result of the accuracy analysis conducted for intraoral scanners, the deviation values of CP and T3 for the model containing 4 dental implants are higher than other intraoral scanners. The lowest deviation value is VV intraoral scanner for the model containing 4 dental implants. The deviation value of VV for the completely edentulous model is higher than other intraoral scanners. The lowest deviation value was found to be T4 for the completely edentulous model.