Bolu il merkezi ortaokul düzeyi öğrencilerinin müzik dersine yönelik tutumları
The attitudes of middle school students in the Bolu city center toward music lessons
- Tez No: 918927
- Danışmanlar: PROF. DR. SADIK YÖNDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışma, Bolu ilindeki ortaokul öğrencilerinin müzik dersine yönelik tutumlarını incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmada öğrencilerin müzik dersine olan yaklaşımları, cinsiyet, sınıf düzeyi, ailede müzik aleti çalanların bulunması gibi çeşitli değişkenler açısından değerlendirilmiş ve incelenmiştir. Araştırma betimsel tarama modeli ile gerçekleştirilmiş ve veriler nicel yöntemler kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma kapsamında Bolu il merkezindeki 5 devlet ortaokulunda öğrenim gören toplam 300 öğrenciye tutum ölçeği uygulanmıştır. Elde edilen veriler SPSS 22 programı kullanılarak analiz edilmiş ve istatistiksel olarak değerlendirilmiştir. Sonuçlar, ortaokul öğrencilerinin genel olarak müzik dersine karşı olumlu bir tutum sergilediklerini göstermektedir. Bununla birlikte, cinsiyet ve ailede müzik aleti çalan/çalmayanlar gibi bazı değişkenler arasında tutumlara yönelik anlamlı farklılıkların olduğu tespit edilmiştir. Araştırma, müzik eğitiminin öğrencilerin bilişsel ve duygusal gelişimine olan katkılarını vurgulamış ve bu alanda yapılacak eğitim politikaları için öneriler sunmuştur. Bu çalışmanın, eğitimciler ve müzik öğretmenleri için önemli bir kaynak oluşturacağı ve müzik derslerinin daha etkin bir şekilde planlanmasına katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the attitudes of middle school students in Bolu province towards music classes. The research evaluates and analyzes students' approaches to music classes based on various variables, such as gender, grade level, and the presence of family members who play musical instruments. The study was conducted using a descriptive survey model, and the data were analyzed using quantitative methods. A total of 300 students from five public middle schools in the city center of Bolu participated in the study by completing an attitude scale. The data collected were analyzed and statistically evaluated using the SPSS 22 program. The results indicate that middle school students generally hav a positive attitude towards music classes. However, significant differences were found in attitudes based on variables such as gender and whether there are family members who play musical instruments. The research highlights the contributions of music education to students cognitive and emotional development and offers recommendations for educational policies in this field. İt is believed that this study will serve as an important resource for educators and music teachers, contributing to the more effective planning of music classes.