Siklosporin-A kullanımına bağlı hiperplazilerde dişeti glikozaminoglikanlarının belirlenmesi
- Tez No: 91902
- Danışmanlar: PROF. DR. NURGÜN BIÇAKÇI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
ÖZET Çalışmamızda, sağlıklı dişetinde varolan glikozaminoglikanların, hem dişeti epiteli ve hem de bağ dokusundaki formlarında, enflamasyona bağlı dişeti hiperplazisi ile siklosporin-A'ya bağlı dişeti hiperplazisinde meydana gelebilecek olası değişikliklerin saptanması amaçlandı. Bu amaçla, çalışmamıza, siklosporin-A'ya bağlı dişeti büyümesine sahip 10 hasta, enflamasyona bağlı dişeti büyümesine sahip 8 hasta ve sağlıklı dişetine sahip 10 hasta dahil edildi. Bunlardan ilk ikisi, çalışmamızın test gruplarını oluştururken, sağlıklı örnekler kontrol grubunu oluşturdu. Araştırmamız, histolojik ve histokimyasal olmak üzere iki kısımda gerçekleştirildi. Tüm gruplardan elde edilen örnekler, morfolojik olarak değerlendirilmek amacıyla, hemotoksilen-eozin boyasıyla boyandı. Hazırlanan örnekler ışık mikroskobunda çeşitli büyütmelerde incelendi ve sonuçta, ne siklosporin-A'ya bağlı dişeti hiperplazisi örneklerinde, ne de enflamasyona bağlı dişeti hiperplazisi örneklerinde, daha önce yapılmış çalışmalardan farklı herhangi bir bulguya rastlanmadı. Her üç gruba ait örneklerin tümü, glikozaminoglikan dağılımlarını histokimyasal olarak değerlendirebilmek amacıyla, beş farklı konsantrasyonda MgCl2 içeren alcian blue boyasıyla boyandı. Boyanan örnekler, yine ışık mikroskobunda çeşitli büyütmelerde incelendi. İnceleme sonucunda, bazal tabakalardaki boyanmanın, en yoğun birinci test, daha sonra ikinci test ve en az da kontrol grubunda olduğu görüldü.Grupların kendi içlerinde sergiledikleri belirgin boyanma farklılıkları da, ikinci ve üçüncü konsantrasyonlar arasındaki ani azalmanın, hyaluronana bağlı olduğu ve dördüncü konsantrasyondan sonra epitelde boyanma görülmemesi, epitelde heparan sülfat, heparin ve keratan sülfatm bulunmadığı şeklinde yorumlandı. Yalnızca keratan sülfatm boyandığı, 0.9 M konsantrasyonda MgCİ2 içeren, PAS zıt boyamasız AB uygulamalarında, birinci test grubunda daha belirgin olmak üzere, dişeti bağ dokusunda var-yok denebilecek bir boyanma görülmesi, bağ dokusunda keratan sülfatm bulunduğu şeklinde yorumlandı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The overgrowth-affected gingiva of patients treated with cyclosporine- A, the overgrowth-affected gingiva due to enflammation and healthy gingiva were examined with histological and histochemical methods in order to evaluate the changes in the forms of both the gingival epithelium and the connective tissue glycosaminogylcans of the healthy gingiva. 10 patients with overgrowth-affected gingiva due to cyclosporine-A, 8 patients with overgrowth-affected gingiva due to enflammation and 10 healthy donors were included in the study. The study was carried on in two parts as histological and histochemical. The preparations from all groups were stained with hemotoksilen-eosin to be evaluated morphologically. The preparations were examined under light microscope and no changes were observed in the test groups different than the data from the previous studies. The glycosaminoglycans were determined histochemically using alcian blue and MgCİ2 (pH: 5,8) in different concentrations with PAS. Basal membranes stained most densely in cyclosporine-A group, secondly in the enflammation group and least in the control group. The reduction between the second and the third concentrations is due to hyaluronan and the observation that no staining is present in the epithelium at the fourth concentration means there is no heparan sulphate, heparin and keratan sulphate in the gingival epithelium.74 The connective tissue of the cyclosporine group stained, although very slightly, most dense in the three groups using alcian blue and 0.9 M concentration MgCİ2 without PAS. This observation means that there is keratan sulphate in the gingival connective tissue.