Hiperlipidemili ve periodontitisli hastaların sistemik ve periodontal bulgularının, sağlıklı ve periodontitisli hastaların sistemik ve periodontal bulguları ile karşılaştırılması
The Comparison of systemic and periodontal findings of periodontitis patients suffering from hyperlipidemia with periodontitis patients without hyperlipidemia
  1. Tez No: 91904
  2. Yazar: GÜLAY GÜLDALLI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ŞÜKRÜ ŞİRİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Oral Diagnoz ve Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
50 ÖZET Bu çalışmada, hiperlipidemi ile periodontitis arasındaki ilişki araştırılmıştır. Hasta grubunu periodontitis tanısı konmuş, yaşları 40-71 arasında değişen 56 hasta, kontrol grubunu periodontal sağlıklı, yaşları 40-74 arsında değişen 20 hasta oluşturmuştur. Çalışmanın sonuçlarının diğer risk faktörlerinden etkilenmemesi için periodontitisli hasta grubunda ve sağlıklı kontrol grubundaki bireylerde sistemik ve metabolik hastalık bulunmamasına özellikle dikkat edilmiştir. Plazma lipid parametrelerinin belirlenmesinde standardize metodlar kullanılmış ve total kolesterol, trigliserid, LDL-kole sterol ve HDL-kolesterol değerlerinin plazma konsantrasyon değerleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
51 SUMMARY The purpose of this in vivo study was to evaluate the relationship between hyperlipidemia and periodontitis. The study was conducted on 56 patients with periodontitis, 40 to 71 years old. Control group was consisted of periodontal healthy 20 subjects with ages ranging from 40 to 74. The subjects without any systemic or metabolic disease were included in this study so other risk factors, such as diabetes mellitus, would not interfere with the results. Plasma concentrations of total, LDL-, HDL- cholesterol and of triglyceride levels were the plasma lipid parameters determined by using standardized methods.