Adölesan kız çocuklarında diyet inflamatuar indeksi ve beden kütle indeksinin primer dismenore ile ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between dietary inflammatory index and body mass index with primary dysmenorrhea in adolescent girls
- Tez No: 919087
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVAN ÇETİN ÖZBEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışmada adolesan kız çocuklarının diyet inflamatuar indeks puanlarının ve beden kütle indekslerinin primer dismenore varlığı ile ilişkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Kadıköy Ahmet Sani Gezici Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencilerinden gönüllü olarak araştırmaya katılmayı kabul eden 101 öğrenci üzerinde yapılmıştır. Araştırmacı tarafından katılımcılara menstrual döneme ait soruların, vizüel analog skalası (VAS) ile ağrı puanlamasının, üç günlük besin tüketim kaydının yer aldığı bir anket formu yüz yüze uygulanmış ve diyet inflamatuar indeks (Dİİ) puanları ile beden kütle indeksleri (BKİ) hesaplanmıştır. Verilerin analizinde SPSS v22 istatistik paket programı kullanılmıştır. Bu çalışmada Dİİ puanları en az -8,47, en çok 9,69 olarak hesaplanmıştır. Ortalaması 3,68±3,44 olup proinflamatuar etki göstermektedir. Tanı kriterlerini karşılama durumunda primer dismenore (PD) prevelansı % 8,9 bulunmuştur. Dİİ quartilleri ile PD arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur (p0,05). Dİİ puanlarıyla BKİ ve vücut ağırlığı arasında negatif yönde düşük düzeyde istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmuştur (p0,05). BKİ ile VAS skorlaması arasında bir ilişki bulunamamıştır (p>0,05). Beslenme düzeni diyetin inflamatuar yükünü etkilemekte ve antiinflamatuar diyet primer dismenore üzerinde etkili olmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to evaluate the relationship between the dietary inflammatory index scores and body mass index of adolescent girls and the presence of primary dysmenorrhea. It was conducted on 101 students from Kadıköy Ahmet Sani Gezici Girls Anatolian Imam Hatip High School who volunteered to participate in the study. A questionnaire form including questions about the menstrual period, pain scoring with visual analog scale (VAS), and three-day food consumption records was applied face to face by the researcher to the participants and dietary inflammatory index (DII) scores and body mass index (BMI) were calculated. SPSS v22 statistical package program was used in the analysis of the data. DII is an index developed to evaluate the effect of diet on inflammation and as the score increases, the inflammatory load of the diet increases. In this study, the DII scores were calculated as minimum -8.47 and maximum 9.69, and the average was 3.68±3.44. In case of meeting the diagnostic criteria, the prevalence of primary dysmenorrhea (PD) was found to be 8.9%. A significant relationship was found between DII and PD, which was evaluated by dividing into quartiles (quarter group) (p0.05). A low level statistically significant negative relationship was found between DII scores and BMI and body weight (p0.05). No relationship was found between BMI and VAS scoring (p>0.05). Food preferences affect the inflammatory load of the diet and are important for adolescents to have an ideal body mass index and to have a healthy menstrual process.