Jeotermal elektrik üretiminde hidrojen sülfürün fenton reaktifi kullanılarak uzaklaştırılması
Removal of hydrogen sulfide using fenton reagent in geothermal electricity generation
  1. Tez No: 919088
  2. Yazar: BEKİR SIDDIK KOÇUŞAĞI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN ARSLANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışma, atık su arıtımında yaygın olarak kullanılan Fenton reaktifinin gaz halindeki hidrojen sülfürün uzaklaştırılmasındaki etkinliğini incelemektedir. Hidrojen sülfür, endüstriyel ve evsel atık suların arıtılmasında yaygın olarak bulunan zararlı bir gazdır ve çevresel etkileri nedeniyle önemli bir sorundur. Fenton reaktifi, hidrojen peroksit ve demir(II) tuzunun bir araya gelmesiyle oluşan ve hidroksil radikalleri üreten bir kimyasal karışımdır. Bu radikaller, hidrojen sülfür gibi koku ve toksisiteye neden olan bileşikleri okside ederek etkisiz hale getirebilir. Bu çalışma, farklı Fenton reaktifi konsantrasyonlarının, pH seviyelerinin ve reaksiyon sürelerinin gaz halindeki hidrojen sülfürün uzaklaştırılmasındaki etkisini belirlemek için deneysel olarak yürütülmüştür. Elde edilen sonuçlar, Fenton reaktifinin hidrojen sülfür gideriminde etkili bir yöntem olduğunu göstermektedir. Bu araştırma, atık su arıtımı alanında Fenton reaktifinin potansiyelini ve uygulama olanaklarını daha iyi anlamamıza yardımcı olabilir.
Özet (Çeviri)
This study examines the effectiveness of the Fenton reagent, commonly used in wastewater treatment, in removing gaseous hydrogen sulfide. Hydrogen sulfide is a harmful gas commonly found in industrial and domestic wastewater treatment and is a significant environmental concern due to its environmental impacts. The Fenton reagent is a chemical mixture formed by the combination of hydrogen peroxide and iron(II) salt, which produces hydroxyl radicals. These radicals can oxidize compounds like hydrogen sulfide, which cause odor and toxicity, rendering them harmless. This study experimentally investigates the effect of different Fenton reagent concentrations, pH levels, and reaction times on the removal of gaseous hydrogen sulfide. The results indicate that the Fenton reagent is an effective method for hydrogen sulfide removal. This research can help us better understand the potential and application possibilities of the Fenton reagent in wastewater treatment.