Merkezi radyal yük altında elastik kenar kısıtlamalı eğrisel kabukların düzlem içi burkulması
In-plane buckling of elastic edge-constrained curvilinear shells under central radial load
- Tez No: 919093
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALUK YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Raylı Sistemler Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Raylı Sistemler Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışmada, merkezi bir radyal yük etkisi altında elastik kenar kısıtlamalı eğrisel kabukların elastik burkulma davranışının sayısal olarak araştırması yapılmıştır. Elastik kenar sınırlamalarının yük taşıma kapasitesi üzerindeki etkisini karakterize etmek için çeşitli tasarım parametreleri ifade edilmiştir. Bu parametreler kabuk düzlemin et kalınlığı, kabuk düzlemin uzunluğu, eğrisel kabuğun yarıçapı, eğrisel kabuğun yay açısı ve kenar kısıtlamasını sağlayan yayların sertlik derecesi olarak tanımlanabilir. Burada bu parametrelere bağlı olarak elastik kenar sınırlamalı eğrisel kabukların sabit kenar kısıtlamalı eğrisel kabuklara oranla yük taşıma kapasitesindeki değişimi de incelenmiştir. Bu parametrelerden eğrisel kabuğun derinliği ve yarıçapı sabit tutularak et kalınlığı, merkez yay açısı ve elastik yay katsayıları değiştirilmiştir. Elde edilen analiz sonuçları birbiriyle ve sabit kenar koşullarına göre kıyaslanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the elastic buckling behavior of elastic edge-constrained curved shells under the effect of a central radial load was investigated numerically. Various design parameters were expressed to characterize the effect of elastic edge restraints on the load carrying capacity. These parameters can be defined as the shell plane thickness, shell plane length, radius of the curved shell, spring angle of the curved shell and the stiffness degree of the springs providing the edge restraint. Here, the change in the load carrying capacity of elastic edge-constrained curved shells compared to fixed edge-constrained curved shells depending on these parameters was also investigated. Among these parameters, the depth and radius of the curved shell were kept constant and the wall thickness, center spring angle and elastic spring coefficients were changed. The obtained analysis results were compared with each other and according to fixed edge conditions.