Bağımsız denetimde etik unsurlar ve denetim kalitesinin sağlanmasındaki önemi: Türkiye'deki bağımsız denetçiler üzerine bir anket uygulaması
Ethical elements in independent auditing and their importance in ensuring audit quality: A Survey on independent auditors in Turkey
  1. Tez No: 919152
  2. Yazar: ASİMAN BAYRAMOV
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KEZBAN ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Maliye, Banking, Finance
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Finansal Raporlama ve Denetim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bağımsız denetim, işletmelerin finansal raporlarının doğruluğunu ve güvenilirliğini sağlamak ve yatırımcılara güven vermek açısından büyük bir öneme sahiptir. Denetim sürecinde etik ilkeler, denetim kalitesinin temel belirleyicilerindendir ve denetçilerin işlerini objektif, dürüst ve profesyonel bir biçimde yapmalarını sağlamaktadır. Dürüstlük, tarafsızlık, mesleki yeterlilik ve özen, sır saklama, mesleke uygun davranış gibi etik unsurlar, denetçilerin çıkar çatışmalarından uzak durmalarını ve raporların doğruluğunu sağlamada adil olmalarını zorunlu kılmaktadır. Etik ilkelere uyulmadığı durumlarda, denetim kalitesi düşmekte ve finansal raporlara olan güven sarsılmaktadır. Örneğin, Enron ve Arthur Andersen gibi skandallar, etik kuralların ihlalinin finansal raporlama sürecinde nasıl yıkıcı etkilere yol açabileceğini göstermektedir. Bu tür olaylar, yalnızca ilgili şirketlerin değil, denetim mesleğinin itibarını ve piyasaların güvenini de olumsuz etkilemiştir. Denetim firmaları ve düzenleyici kurumlar, etik ilkelerin uygulanmasını sağlamak adına denetçilerin etik farkındalıklarını artıran eğitimler düzenlemekte ve standartlar koymaktadır. Türkiye'de Kamu Gözetimi Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumu (KGK) gibi kurumlar, denetim süreçlerinde etik uyumu zorunlu kılarak denetim kalitesini güvence altına almaktadır. Bu araştırmada, bağımsız denetimde etik kuralların denetim kalitesini nasıl etkilediği incelenmekte ve bağımsız denetçilerin etik uyumuna yönelik öneriler sunulmaktadır. Elde edilen bulgular, etik kuralların sıkı bir şekilde uygulanmasının denetim kalitesini artırdığını ortaya koymaktadır. Dolayısıyla, bağımsız denetimde etik ilkelere uyumun sağlanması, hem işletmelerin hem de finansal piyasaların güvenini koruma açısından kritik bir gereklilik olarak değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Independent auditing is of great importance to ensure the accuracy and reliability of the financial reports of enterprises and to reassure investors. Ethical principles in the audit process are one of the main determinants of audit quality and ensure that auditors perform their work in an objective, honest and professional manner. Ethical principles such as honesty, objectivity, professional competence and care, confidentiality, and professional conduct require auditors to avoid conflicts of interest and to be fair in ensuring the accuracy of reports. When ethical principles are not followed, audit quality decreases and confidence in financial reports is undermined. For example, scandals such as Enron and Arthur Andersen show how violations of ethics can have devastating effects on the financial reporting process. Such incidents have adversely affected not only the companies involved, but also the reputation of the auditing profession and the confidence of the markets. Audit firms and regulators have been organizing trainings and setting standards to increase the ethical awareness of auditors to ensure the implementation of ethical principles. In Turkey, organizations such as the Public Oversight Accounting and Auditing Standards Authority (POA) ensure audit quality by requiring ethical compliance in audit processes. This study examines how ethical rules in independent auditing affect audit quality and provides recommendations for ethical compliance of independent auditors. The findings reveal that the strict application of ethical rules increases audit quality. Therefore, ensuring compliance with ethical principles in independent auditing is considered to be a critical requirement for maintaining the trust of both businesses and financial markets.