Atıksuda Scenedesmus'dan biyobütanol üretimi
Biobutanol production from Scenedesmus in wastewater
  1. Tez No: 919166
  2. Yazar: MEMDUH DÜNDAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELİH ONAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu tez çalışmasında TAP ve sentetik atıksu içerisinde büyütülen Scenedesmus sp.'nin biyobütanol üretim potansiyeli araştırıldı. Bunun için mikroalgler farklı konsantrasyonlarda üre ve ışık şiddeti altında incelendi. Scenedesmus sp.'nin optik yoğunlukları (OD), biyokütle konsantrasyonları, karbonhidrat miktarları, karbonhidrat yüzdeleri, karbonhidrat verimleri ve biyobütanol konsantrasyonu araştırıldı. Elde edilen sonuçlara göre en yüksek optik yoğunluk değeri 80 mg/L üre miktarında 0.83 iken en düşük değer ise 20 mg/L de 0.12 olarak ölçüldü. Optik yoğunluğun ışık şiddeti altındaki en yüksek değeri 80 μmol/m-2s-1 de 0.83 bulunurken en düşük değeri ise 20 μmol/m-2s-1 de 0.11 olarak ölçüldü. Mikroalglerin farklı üre ve ışık şiddeti altındaki biyokütle konsantrasyon miktarları incelendi. Üre miktarı için en yüksek biyokütle konsantrasyon değeri 80 mg/L de 0.85 g/L değeri bulunurken ışık şiddeti miktarı için en yüksek biyokütle konsantrasyon değeri 80 μmol/m-2s-1 de 0.85 g/L değeri bulundu. Bunun yanın sıra mikroalglerin farklı üre ve ışık şiddeti altındaki karbonhidrat miktarlarını inceledik. En yüksek karbonhidrat değeri üre miktarının 80 mg/L de 0.24 değeri ölçüldü. Aynı şekilde en yüksek karbonhidrat değeri 80 μmol/m-2s-1 ışık şiddetinde 0.24 g/L olarak ölçüldü. Buna ek olarak, mikroalglerin farklı üre miktarları ve farklı ışık şiddeti miktarlarındaki karbonhidrat yüzdeleri incelendi. En yüksek karbonhidrat yüzdesi 60 mg/L de %30 verim değeri elde edildi. Işık şiddetinde yapılan ölçümde ise en yüksek karbonhidrat değeri 80-100 μmol/m-2s-1 ışık şiddetlerinde %28 karbonhidrat verimi ölçüldü. 80 mg/L üre ve ışık şiddeti altında biyobütanol miktarı 0.04 olarak bulundu. Sonuç olarak Scenedesmus sp. laboratuvar ortamında sentetik atıksuda büyütülerek biyoyakıt üretimi için kullanılabilir fakat bu durum daha büyük ölçekli endüstriyellerde kullanılmasına ihtiyaç duyabilir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the biobutanol production potential of Scenedesmus sp. grown in TAP and synthetic wastewater was investigated. For this purpose, microalgae were studied under various concentrations of urea and different light intensities. The optical densities (OY), biomass concentrations, carbohydrate amounts, carbohydrate percentage, carbohydrate yield and biobutanol concentration of Scenedesmus sp. were investigated. The results showed that the highest optical density value was 0.83 at 80 mg/L urea, and the lowest value was 0.12 at 20 mg/L. The highest value of optical density was found to be 0.83 at 80 μmol/m-2s-1 of light intensity, while the lowest value was measured as 0.11 at 20 μmol/m-2s-1. The biomass concentrations of microalgae under various urea and light intensities were investigated. The maximum biomass concentration for urea was 0.85 g/L at 80 mg/L, while the highest biomass concentration for light intensity was 0.85 g/L at 80 μmol/m-2s-1. Moreover, we examined the carbohydrate amounts of microalgae under different urea and light intensities. The highest carbohydrate value was measured as 0.24 at 80 mg/L of urea. Similarly, the highest carbohydrate value was measured as 0.24 g/L at 80 μmol/m-2s-1. In addition, the carbohydrate percentages of microalgae at various urea concentrations and light intensities were investigated. The maximum carbohydrate percentage was achieved at 60 mg/L of urea, with a yield value of 30%. In the measurement made in light intensity, the highest carbohydrate value was measured at 80-100 μmol/m-2s-1, and a 28% carbohydrate yield was measured. At the 80 mg/L of urea, and light intensity, biobutanol concentration was 0.04. In conclusion, Scenedesmus sp. can effectively be used for biofuel production in laboratory settings, but, a situation that may necessitate its application in larger-scale industries.