Sentetik atıksuda Scenedesmus'dan biyoetanol üretimi
Bioethanol production from Scenedesmus in synthetic wastewater
  1. Tez No: 919177
  2. Yazar: ŞEHRİBAN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELİH ONAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Son yıllarda mikroalgler atıksu arıtımında ve biyoyakıt üretiminde yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Bu tez çalışmasında Scenedesmus sp. mikroalg türü biyoetanol üretmek için öne sürülmüştür. Biyoetanol, içerdikleri özelliklerden dolayı en çok tercih edilen biyoyakıt türlerinden biridir. Scenedesmus sp.'nin biyoetanol ve karbonhidrat içeriği potansiyeli, azot, fosfor giderim özellikleri ve mandıra atık sularının kirlenmeye karşı direnci nedeniyle araştırılmıştır. Bu tez çalışmasında, Scenedesmus sp. sentetik mandıra atık suyunda büyütüldü ve kültürlendi. Scenedesmus sp. TAP besiyerinde ve mandıra atıksuyunda farklı PO4-P başlangıç konsantrasyonlarında 1.5 mg/L, 3 mg/L, 7.5 mg/L, 15 mg/L ve 30 mg/L büyütülerek mikroalglerin optik yoğunlukları, biyokütle üretim hızları, azot ve fosfat giderimleri incelendi. Deneysel olarak en yüksek optik yoğunluk değeri 7.5 mg/L PO4-P başlangıç konsantrasyonunda gerçekleşmiştir. Deneysel olarak en yüksek biyokütle üretim hızı 7.5 mg/L PO4-P başlangıç konsantrasyonunda olup 132 mg/L gün olarak hesaplanmıştır. Deneysel olarak en yüksek azot giderim veriminin 7.5 mg/L PO4-P başlangıç konsantrasyonunda olduğu tespit edilmiştir. Başlangıçta azot miktarı 75,03 mg/L iken giderim sonrası bu değer 1.78 mg/L' ye düşmüştür. Giderim oranı %97.62 olarak hesaplanmıştır. Deneysel olarak en yüksek fosfor giderim veriminin 1.5 mg/L başlangıç PO4-P konsantrasyonunda %96 olarak hesaplanmıştır. Bu bileşenlerden elde edilen karbonhidrat, biyoetanol üretmek için kullanıldı bunun için 7.5 mg/L PO4-P başlangıç konsantrasyonu kullanıldı. Karbonhidrat konsantrasyonu %24 olarak bulundu. Biyoetanol içeriği ise 0.10 g etanol/g biyokütle idi. Sonuç olarak Scenedesmus sp. mikroalg türü gelecekte sentetik mandıra atık sularında büyük ölçekli olarak biyoetanol üretimi için kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
In recent years, microalgae have been widely used in wastewater treatment and biofuel production. In this thesis study, Scenedesmus sp. microalgae species have been proposed to produce bioethanol. Bioethanol is one of the most popular types of biofuels due to its excellent properties. Scenedesmus sp. has been studied for its bioethanol and carbohydrate content potential, nitrogen and phosphorus removal characteristics, and resistance to contamination in dairy wastewater. Scenedesmus sp. was grown and cultured in synthetic dairy wastewater as part of this thesis investigation. The optical densities, biomass production rates, nitrogen and phosphate removals of Scenedesmus sp. were investigated by growing microalgae in TAP medium and dairy wastewater at initially PO4-P concentrations of 1.5 mg/L, 3 mg/L, 7.5 mg/L, 15 mg/L, and 30 mg/L, respectively. The highest biomass production rate has been found experimentally to be 132 mg/L/day at an initial PO4-P concentration of 7.5 mg/L. The maximum nitrogen removal effectiveness was determined experimentally at an initial PO4-P concentration of 7.5 mg/L. While the amount of nitrogen was 75.03 mg/L at the beginning, this value decreased to 1.78 mg/L after removal. The removal rate was calculated as 97.62%. Experimentally, the highest phosphorus removal efficiency was calculated as 96%at an initial PO4-P concentration of 1.5 mg/L. Carbohydrate at an initial PO4-P concentration of 7.5 mg/L was used to produce bioethanol, and the carbohydrate concentration was %24 and, the bioethanol content was 0.10 g ethanol/ g biomass. As a result, Scenedesmus sp. strain could be used for large-scale bioethanol production in synthetic dairy wastewater in the future.