Enerji verimliliği odaklı esnek atölye tipi çizelgeleme problemi
Energy-efficiency based flexible job-shop scheduling problem
- Tez No: 919195
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMİH ÖNÜT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Optimizasyon ve çizelgeleme problemlerinde faaliyet sayılarının fazlalığı, amaç fonksiyonunun birden fazla olabilmesi gibi etkenlerden dolayı karmaşık bir yapıya sahiptir. Bu nedenle çözümü zor ve çoğu zaman optimal zamanda çözümü mümkün olmamaktadır. Bu tür problemler NP-Hard problemler olarak adlandırılmaktadır. Enerji verimliliği yalnızca çevresel kaygılar ve düzenlemelerle ilgili olmayıp, üretim maliyetlerinin artmasıyla birlikte imalat işletmeleri için önemli hale gelmiştir. Bu nedenle son zamanlarda enerjiye duyarlı planlamaya yönelik çalışmalar artmaya başlamıştır. Enerji verimliliği ve sürdürülebilir üretimde önemli bir faktör hurdanın azaltılmasıdır. Hurdayı azaltmak için tamir operasyonları gereklidir. Bu çalışmada enerji verimliliği odaklı çok amaçlı esnek atölye tipi çizelgeleme problemi ele alınmaktadır. Enerji tüketimini, toplam makine iş yükünü ve en uzun işin tamamlanma zamanını (makespan) en aza indirmek için çok amaçlı bir optimizasyon modeli oluşturulmuştur. Bu problemi çözmek için, yeniden işleme operasyonunu göz önünde bulunduran, sezgisel, çok amaçlı, geliştirilmiş, baskın olmayan bir sıralama genetik algoritması önerilmiştir. Son olarak geliştirilmiş NSGA II test problemlerine uygulandı ve diğer bazı çok amaçlı algoritmalarla bilinen bazı performans metrikleri kullanarak karşılaştırıldı. Daha sonra geliştirilmiş NSGA II algoritması gerçek veriler kullanılarak, havacılık sektöründe faaliyet gösteren hassas döküm işletmesinde uygulandı. Deneysel sonuçlar, önerilen algoritmanın çalışılan problem için etkili olduğunu doğrulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Optimization and scheduling problems have a complex structure due to factors such as the large number of activities and the possibility of multiple objective functions. Therefore, it is difficult to solve and often not possible to solve in optimal time. Such problems are called NP-Hard problems. Energy-efficiency is not only related to environmental concerns and regulations, but has also become important for manufacturing businesses with the increase in production costs. For this reason, studies on energy-sensitive planning have started to increase recently. An important factor in energy efficiency and sustainable production is the reduction of scrap. Repair operations are necessary to reduce scrap. In this study, a multi-objective flexible job shop type scheduling problem focused on energy efficiency is considered. A multi-objective optimization model is established to minimize energy consumption, total machine workload and makespan. To solve this problem, a heuristic, multi-objective, enhanced non-dominated sorting genetic algorithm considering the rework process is proposed. Finally, the enhanced NSGA II is applied to test problems and compared with some well-known multi-objective algorithms using performance metrics. Then, the enhanced NSGA II algorithm is applied to a investment casting company operating in the aviation industry using real data. Experimental results confirm that the proposed algorithm is effective for the studied problem.