Resim-iş öğretmen adaylarının sanal müze kullanımına yönelik memnuniyet düzeylerinin incelenmesi
Examination of the satisfaction levels of art teacher candidates regarding the use of virtual museums
- Tez No: 919194
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CİHAN ŞULE KÜLÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu araştırmada, resim-iş öğretmen adaylarının sanal müze kullanımına yönelik memnuniyet düzeylerinin; cinsiyet, yaş, sınıf düzeyi, gelir durumu, internet kullanım süresi, müze ziyareti gerçekleştirme, sanal müze ziyareti gerçekleştirme ve müze eğitimiyle ilgili ders almış olma durumu değişkenlerine göre incelenmesi amaçlanmıştır. Kolay ulaşılabilir durum örneklemesiyle oluşturulan çalışma grubunu; 2023-2024 eğitim-öğretim yılında Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi, Eğitim Fakültesi, Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü, Resim-İş Eğitimi Anabilim Dalında öğrenim gören 1, 2, 3, 4. sınıf ve yüksek lisans öğrencileri oluşturmaktadır. Öğretmen adaylarına sanal müzeler ve sanal müze gezisi yapabilecekleri birkaç örnek platform tanıtılarak, istedikleri bir sanal müzede sanal tur yapmaları istenmiştir. Verilerin toplanmasında, geliştirilen kişisel bilgiler formu ve sanal müze sanal tur memnuniyet ölçeği kullanılmıştır. Adaylara gerçekleştirdikleri sanal tur sonrası, kişisel bilgiler formu ve sanal müze sanal tur memnuniyet ölçeği uygulanmıştır. Ulaşılan veriler nicel araştırma yöntemi olan betimsel analiz modeliyle yorumlanmıştır. Ölçekten elde edilen veriler, öğretmen adaylarının sanal müze memnuniyeti ve sanal müze kullanılabilirliğine ilişkin görüşlerini ortaya koymuştur. Araştırma sonucuna göre resim-iş öğretmen adaylarının sanal müzelere yönelik genel memnuniyet düzeylerinin yüksek olduğu görülmüştür. Sanal müze uygulamalarına yönelik memnuniyet düzeylerinde cinsiyet, yaş, sınıf seviyesi ve gelir düzeyi değişkenleri açısından anlamlı bir fark bulunmamıştır. Bu durum, sanal müzelerin farklı gruplara eşdeğer düzeyde fayda sağladığını göstermektedir. Resim-iş öğretmen adaylarının daha önce müze ve sanal müze ziyaretinde bulunmuş olmaları, internet kullanım süreleri ve müze eğitimi almış olmaları da memnuniyet düzeylerini anlamlı boyutta etkilememiştir. Sonuçlar, memnuniyet düzeylerinin doğrudan sanal müzelerin sunduğu özgün olanaklardan kaynaklandığını ortaya koymaktadır. Bu bağlamda, sanal müze uygulamalarının öğretmen adayları açısından etkili platformlar olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the satisfaction levels of visual arts teacher candidates regarding the use of virtual museums based on variables such as gender, age, grade level, income status, internet usage time, prior museum visits, prior virtual museum visits, and having taken courses related to museum education. The study group, selected through convenient sampling, consists of undergraduate 1st, 2nd, 3rd, 4th-year and graduate students enrolled in the Department of Fine Arts Education, Painting Education Program at Bolu Abant İzzet Baysal University during the 2023-2024 academic year. Teacher candidates were introduced to several virtual platforms offering virtual museum tours and were asked to conduct a virtual tour in a museum of their choice. Data were collected using a developed personal information form and the Virtual Museum Satisfaction Scale. Following their virtual tours, candidates completed the personal information form and the satisfaction scale. The data were analyzed using a quantitative research method, specifically the descriptive analysis model. The scale results revealed insights into teacher candidates' satisfaction with virtual museums and their views on the usability of these platforms. The findings indicate that the general satisfaction levels of visual arts teacher candidates with virtual museums were high. No significant differences were observed in satisfaction levels based on variables such as gender, age, grade level, or income status. This suggests that virtual museums provide equal benefits to diverse groups. Additionally, prior experiences with museums or virtual museums, internet usage time, and having taken museum education courses did not significantly influence satisfaction levels. The results demonstrate that satisfaction levels are primarily derived from the unique opportunities offered by virtual museums. Therefore, it can be concluded that virtual museum applications are effective platforms for teacher candidates.