Nesnelerin interneti cihazları için makine öğrenmesi yöntemleriyle saldırı tespit sisteminin geliştirilmesi
Development of intrusion detection system with machine learning methods for internet of things devices
- Tez No: 919205
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURAK ÖZBEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Nesnelerin interneti (IoT), birbirleriyle ve insanlarla etkileşim kurarak veri alışverişi yapan cihazlardan oluşan bir ekosistem olarak tanımlanabilir. IoT cihazları, geniş kullanım alanlarına sahip olmakla birlikte, zayıf güvenlik önlemleri nedeniyle siber saldırılara karşı savunmasızdır. Bu durum, IoT sistemlerinin güvenliğini sağlamak için yeni yöntemlerin geliştirilmesini gerekli hale getirmektedir. Bu tezde, IoT cihazlarına yönelik siber saldırıların tespit edilmesi amacıyla makine öğrenmesi yöntemlerinin kullanımı incelenmiştir. IoT ağlarındaki tehditlerin etkin bir şekilde tespit edilmesinde, makine öğrenmesi tekniklerinin çözüm sunduğu düşünülmektedir. Çalışmada, IoT cihazlarına yönelik çeşitli saldırı türlerinin tespitine yönelik bir saldırı tespit sistemi geliştirilmesi hedeflenmiştir. İlk olarak, ağ verisi toplanmış ve bu veri doğrudan makine öğrenmesi algoritmalarına sunulmadan önce analiz edilip uygun hale getirilmiştir. Veriler uygun hale getirildikten sonra, IoT ağlarında olabilecek potansiyel saldırıları tespit edebilmek için çeşitli makine öğrenmesi modelleri kullanılmış ve bu modellerin doğruluk oranları karşılaştırılmıştır. Tez çalışmasında, IoT cihazlarının güvenliğini artırmak amacıyla makine öğrenmesi yöntemleri ele alınmış ve IoT ağlarındaki güvenlik açıklarını tespit etmek için kullanılan yöntemlere katkı sağlanması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
The Internet of Things (IoT) can be defined as an ecosystem of devices that interact with each other and with people to exchange data. While IoT devices have a wide range of applications, they are vulnerable to cyber attacks due to weak security measures. This situation requires the development of new methods to ensure the security of IoT systems. In this thesis, the use of machine learning methods to detect cyber attacks on IoT devices has been investigated. It is believed that machine learning techniques offer solutions for effective threat detection in IoT networks. The goal of the study is to develop an attack detection system to identify different types of attacks on IoT devices. First, network data was collected, analyzed, and prepared before being fed directly into machine learning algorithms. Once the data was prepared, different machine learning models were applied to detect potential attacks in IoT networks and the accuracy rates of these models were compared. This thesis focuses on the application of machine learning methods to improve the security of IoT devices, and aims to contribute to the methods used to detect security vulnerabilities in IoT networks.