Soğuk savaştan günümüze Kuzey Makedonya'daki Türklerin hakları ve siyasete katılımları (1945-2023)
Rights and political participation of Turks in North Macedonia from the cold war to the present (1945-2023)
- Tez No: 919206
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM KAMİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Balkan Araştırma Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Balkan Siyaseti ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 237
Özet
Kuzey Makedonya Cumhuriyeti çok uluslu, çok kültürlü, çok dilli ve çok dinli bir devlettir. Avrupa Birliği üyeliği için ülkede yaşayan toplulukların haklarının eşit bir şekilde gözetilmesi ve uygulanması gereklidir. Kuzey Makedonya'da yıllardır yaşayan Türkler, Yugoslavya döneminde Makedonya'nın cumhuriyet statüsü kazanmasında mücadele etmişlerdir. Türkler ülkenin kurucu unsurları arasında yer almaktadır. Kuzey Makedonya Cumhuriyeti Anayasası, yasalar ve uluslararası anlaşmalar çerçevesinde bu haklar garanti altına alınmıştır. Ülkenin kurucu unsuru olan Türkler yasal olarak ülke siyasetinde temsil edilme hakkına sahiptirler. Bu tezde Türklerin Yugoslavya döneminden günümüze sahip olduğu haklar ve siyasete katılımı incelenecektir. Kuzey Makedonya'daki görüşmelerden elde edilen verilerle de Türklerin Kuzey Makedonya Anayasası, yasaları ve ülkenin taraf olduğu uluslararası anlaşmalar çerçevesinde hangi haklara sahip olduğu, bunlardan uygulamada ne düzeyde yararlanabildikleri ya da yararlanmadıkları, yaşadıkları problemler ele alınacaktır. Siyasal katılımı da incelenerek Türklerin problemlerinin çözümüne ilişkin öneriler sunulacaktır. Kurucu unsur olan Türklerin Kuzey Makedonya'daki tüm topluluklar ile eşit bir şekilde haklarından üst düzeyde yararlanarak yaşamaları için neler yapılabileceği incelenecektir. Eşitliğin ve üst düzey faydanın sağlanması hem Türk toplumu ve diğer topluluklar için hem de Kuzey Makedonya'nın gelişimi için önemlidir. Türk toplumunun haklarının iyileştirilmesi Türkiye Cumhuriyeti ve Kuzey Makedonya Cumhuriyeti ilişkilerine de olumlu yansıyacaktır.
Özet (Çeviri)
The Republic of North Macedonia is a multinational, multicultural, multilingual and multi-religious state. Ensuring and implementing the equal rights of all communities living in the country is essantial for its European Union membership. Turks, who have been living in North Macedoniafor decades, played a significant role during the Yugoslavi era in advocating for Macedonia's status as a republic. Turks are among the founding elements of the country. These rights are guaranteed under the Constitution, laws of Republic of North Macedonia, and international agreements. Turks, as a founding element of the country, have the legal right to be represented in national politics. In this thesis, the rights and political participation of Turks from the Yugoslavia erat o the present will be analysed. With the data obtained from interviews in North Macedonia, the rights of Turks within the framework of the Constitution of North Macedonia, laws and international agreements to which the country is a party, to what extent they can or cannot benefit from them in practice, and the problems they experience will be discussed. By analyzing their political participation, recommendations will be proposed for solving the issues faced by Turks. What can be done for the Turks, who are the founding element, to live equally with all communities in North Macedonia by benefiting from their rights at the highest level will be examined. Ensuring equality and high-level benefit is important both for the Turkish community and other communities and for the development of North Macedonia. Improving the rights of the Turkish community will have a positive impact on the relations between the Republic of Turkey and the Republic of North Macedonia.